Her soruya yanıt oluyoruz.

Neden Bingölde Deprem Olacak?

Neden Bingölde Deprem Olacak?

 

Deprem, ilahi bir uyarı doğal bir afet şeklinde tanımlanmaktadır. Neden Bingölde deprem olacak? Yer kabuğunda meydana gelen sarsıntı ve çöküntüler sarsıntıya neden olur ve bu sarsıntı evlerin yıkılmasına neden olur. Depremin şiddeti ve derinliği sarsıntının şiddetini üst seviyede etkiler. Yüzeye yakın ve şiddeti yüksek depremlerin yıkımı daha fazladır. Bu nedenle bütün yapıların depreme dayanıklı bir şekilde yapılması gerekir.

Deprem ve Çeşitleri

 

Depremler sadece sarsıntı meydana getirmez ve yıkıma neden olmaz. Tsunami ve volkanik patlama gibi tetikleyici özelliklere sahiptir. Tsunami, özellikle deniz kenarındaki bölgelerde meydana gelir. Japonya depremlerinde yıkımın yanı sıra tsunami oluşumu nedeniyle binlerce ev yıkılmış ve binlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Depremler iki çeşittir:

  • Tektonik Depremler
  • Çöküntü Depremleri

Tektonik yani belli bir noktadan çevreye dalga dalga yayılan ve sebebi tam olarak bilinmeyen depremlerdir. Çöküntü depremleri ise fay hattının kırılması ve yer kabuğundaki boşlukların çökmesi ile meydana gelen depremlerdir.

Bingöl’de Deprem Olasılığı

 

6 Şubat 2023 depremi ile asrın felaketi yaşandı. 11 ili kapsayan ve ciddi anlamda yıkıma neden olan depremde şu an için ölenlerin sayısı 45 bin civarındadır. Bu sayı da her geçen gün artmaya devam etmektedir. Depreme dayanıklı olmayan birçok binanın yıkılması ile birlikte yüzbinlerce kişi enkaz altında kaldı.

Depremin meydana geldiği Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Urfa, Osmaniye, Kilis, Adana, Elazığ ve Gaziantep fay hattı üzerinde bulunan şehirlerdir. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre fay hattı merkezinde yer alan bu bölgelerde ciddi anlamda kırılmalar meydana gelmiştir. 7.7 ve ardından 7.6 şiddetinde kısa süre arayla meydana gelen deprem fay hattındaki kırılma nedeniyle meydana geldi. Bingöl’de neden deprem olacak? Bingöl ili de depremin meydana geldiği 11 ile yakın bir ildir. Fay hattı üzerinde bulunan Bingöl ilinde de artçı sarsıntılar devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Futbol Oynayamıyorum?

Bingöl’de Deprem Olasılığı Var mı?

 

Bingöl’e yakın olan ve büyük bir sarsıntı ile yıkıma neden olan deprem, yerin altında bulunan enerjinin büyük bir kısmını dışarı çıkarmıştır. Patlama şeklinde yerin altından çıkan bu enerji sarsıntıyı ve yıkımı beraberinde getirmiştir. Bingöl’de neden deprem olacak? Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, ‘ Şu an için Bingöl’ün bulunduğu fay hattında yüzeye çıkmamış enerji var ve deprem olasılığı vardır’ şeklinde açıklama yapmıştır.

Depremin saati ve zamanı sadece tahmin üzere belirlenebilir. Tam olarak şu saatte veya şu tarihte deprem olacak diyemeyiz. Bilim adamları yerin altındaki hareketleri ve yüzeyde oluşan oluşumları inceleyerek tahmin yürütebilir. Bu tahminler yer kabuğunun hareketlerine göre değerlendirilir ve olası bir deprem grafiği çıkarılır.

Yapılan açıklamalarda Bingöl ile Karlıova arasında olası bir depremin olabileceği yönündedir. Bu nedenle Jeolog Prof. Dr. Naci Görür ‘ bu hususta dikkatli olunması gerektiği’ konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

 

Fay hattı üzerinde bulunan bütün iller risk altındadır. 6 Şubat depremi ile birlikte Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinde küçük artçı sarsıntılar meydana gelmektedir. Türkiye deprem bölgesidir ve deprem olasılık sıralamasında Konya ve çevresi en az risk alan bölgedir. Ancak fay hattı bütün Türkiye’yi etkileyen özelliklere sahiptir ve bütün iller risk altındadır.

Bingöl Depremi ve Alınması Gereken Önlemler

 

6 Şubat depremi ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer kabuğundaki enerji büyük oranda dışarı çıktı. Patlama şeklinde dışarı çıkan bu enerji yer kabuğunda kırılmalara ve çökmelere neden oldu. Uzmanlar deprem bölgesine yakın olan yerlerde de aynı kırılma ve çökmelerin meydana gelebileceği şeklinde açıklama yapmaktadır. Bu bölgeye yakın olan Kıbrıs ve diğer bölgelerde de enerji transferi olabileceği yolunda yorumlar yapılmaktadır. Bingöl de bu bölgeye yakın olması nedeniyle ‘enerji transferine’ maruz kalabileceği yönünde uzmanlar açıklama yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Yüksek Katlı Binalar Depremde Neden Riskli?

 

Olası bir depremde can kaybının önlenmesi için alınması gereken önlemler vardır. Bingöl halkı depreme karşı hazırlıklı olmalıdır ve gerekli önlemleri almalıdır. Hasarlı binalar boşaltılmalı ve deprem tatbikatı yapılmalıdır. Deprem anında;

  • Kapı altı, masa altı ve benzeri yerlere sığınılmalıdır. Secde halinde yere kapanarak el ve kollarla yüz kapatılmalıdır.
  • Yüksek binalarda bulunanlar dışarıya çıkmaya çalışmamalıdır. 6 Şubat depreminde yüksek binalardaki cesetlerin büyük bir kısmı merdiven boşluğundadır. Yüksek katlarda bulunanlar dolap, kapı ve masa altına saklanmalıdır. Yukarıdaki kolonlardan korunmak için en iyi yeri seçmelidir.
  • Giriş katta veya ikinci katta olanlar ise ilk anda dışarıya çıkmalıdır. Yıkılan veya hasar görün bütün binalarda giriş kat çökmüştür. Bu nedenle zemine yakın olan dairelerde bulunan vatandaşlar deprem anında dışarı çıkmak için hızlı davranmalıdır.
  • Deprem anında yüksek katta olanlar mutfaktaki masa veya kapının altına saklanmalıdır. Göçük altında kalanlar için gıda çok önemlidir. 6 Şubat depreminde günlerce aç ve susuz kalanlar canlı çıkmıştır. Bu mucizevi olaylar bilim insanı tarafından açıklanamamıştır.

İnsan dünya üzerinde ‘aciz’ bir varlıktır ve deprem gibi büyük felaketlerde bu acziyeti ortaya çıkmaktadır.

Bingöl Depremi ve Türkiye

 

Türkiye’de büyük bir alanı etkileyen ve ‘asrın en büyük felaketi’ olarak isimlendirilen 6 Şubat depremi bütün Türkiye’de artçı sarsıntılarla hissedilmeye devam ediyor. Deprem sonrasında hemen hemen her gün Türkiye’nin birçok bölgesinde küçük çaplı deprem meydana gelmektedir. Deprem bölgesinde ise artçı sayısı sekiz bin civarındadır. Bu sayı oldukça fazladır ve bölge halkını tedirgin etmektedir. Artçı depremler nedeniyle Hatay ili boşaltılmıştır. Bingöl ilinin bu bölgeye yakın olması nedeniyle uzmanlar deprem uyarısı yapmaktadır. Ancak uzmanların görüşü ‘tahmin’ dir. Depremin ne zaman ve kaç şiddetinde olacağı kesin olarak bilinmemektedir.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden sevilmiyorum

Yoruma kapalı.