Her soruya yanıt oluyoruz.

Depremden Önce Hayvanlar Neden Ses Çıkarır?

Depremden Önce Hayvanlar Neden Ses Çıkarır?

 

Depremden Önce Hayvanlar Neden Ses Çıkarır? Ülkemizin deprem bölgesinde yer alması ve belirli aralıklarla depremlerin meydana gelmesi, beraberinde pek çok konunun da merak edilmesine neden olmaktadır. Özellikle deprem ile alakalı olarak yaşanması gereken ev tipleri veya deprem anında uygulanması gereken hareketler, bu alanda sıklıkla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Depremden önce hayvanlar neden ses çıkarır sorusu ise hem bilimsel hem de manevi anlamda ilgi gören bir diğer konudur.

Batıl inanca sahip olan kişiler, her ne kadar bu durumu farklı yorumluyor olsa da deprem esnasında veya depremden birkaç dakika önce hayvanların ses çıkarması bilimsel alanda da açıklanabilmektedir. Zira bu durum, pek çok uzmanın dikkatini çekmiş ve araştırma yapmasına neden olmuştur. Aşağıda yer alan diğer başlıkları inceleyerek hayvanların depremden hemen önce neden ses çıkardığına ilişkin merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz.

 

Hayvanlar Depremi Hisseder mi?

 

Geçmişten günümüze kadar insan ve hayvan arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, hemen her olayda gündeme gelen konular arasında yer almaktadır. Yaşam şekli, beslenme veya barınma gibi olayların yanı sıra yaşanabilecek felaketlere karşı da hem hayvanların hem de insanların verdiği tepkiler sıklıkla tartışılmaktadır.

En son meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem sonrası ele alınan pek çok konunun yanında hayvanların depremden önce göstermiş olduğu hareketler de gündeme gelmiştir. Kayda geçen bu hareketler sonucunda depremden önce hayvanların meydana gelecek felaketleri hissettiği düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Beyaz Ekmek Yememeliyim?

Bu durumu basit bir şekilde açıklamak mümkündür. İnsan ve hayvan yapısı arasındaki en büyük fark, hayvanların bazı duyularının insanlara kıyasla daha hassas yapıya sahip olmasıdır. Bu noktada deprem öncesi yaşanan en ufak değişiklik veya sarsıntı gibi durumlara hayvanlar duyarlılık gösterebilmektedir. Ancak gösterilen bu hassasiyet depremden günler veya saatler önce değil, belki de saniyeler öncedir.

 

Deprem Öncesi Evcil ve Vahşi Hayvanların Tepkileri

 

Deprem, kaçınılması veya engellenmesi neredeyse imkansız olan doğal bir afet olarak tanımlanabilmektedir. Günümüz şartları kapsamında ve aynı zamanda teknoloji ile birlikte depreme karşı hazırlıklı olmak mümkündür. Bunun dışında depremin olacağını önceden bilmek ve buna göre önlem almak imkansızdır. Ancak bu durumun yanı sıra depremden önce hayvanlar neden ses çıkarır sorusu ile birlikte hayvanların depremi önceden bildiği kanısı ortaya çıkmaktadır.

Tahmin edebileceğiniz gibi hayvanlar, insanlara kıyasla daha farklı sinir sistemine ve duyu hassasiyetine sahiptir. İnsanların algılayamadığı veya göremediği pek çok şeyi hayvanlar sahip oldukları bu hassasiyet sayesinde fark edebilir. Deprem meydana gelmeden birkaç saniye önce yeryüzünde yaşanan ufak çaplı değişimler veya titreşimler hayvanlar tarafından algılanabilir. Bunun sonucunda da farklı hareketler sergilemeleri veya ses çıkarmaları mümkün olmaktadır.

Tam da bu noktada evcil ve vahşi hayvanların aynı hassasiyete sahip olup olmadığı merak edilen bir diğer konu olarak ön plana çıkmaktadır. Örneğin evcil köpeğiniz ile sokakta yaşayan bir köpeğin gösterdiği davranışları karşılaştırmak isteyebilirsiniz. Her ne kadar benzerlik gözlemlense de evcil ve vahşi hayvanlar arasında da fark edilebilecek farklılıklar olabilmektedir. Zira evcil hayvanlar yüksek katlı bir binanın en üst katında yaşarken, vahşi hayvanlar doğa ile iç içe bir şekilde hayatını sürdürmektedir.

Bu noktada her iki cinsin de gösterebileceği hareketlerde değişiklik meydana gelmesi kabul edilebilir bir durum olmaktadır. Konu hakkında yapılan yakın zamanlı veya geçmiş araştırmaları dikkate alarak hayvanların neden depreme karşı ses çıkardığını daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye Neden Deprem Kuşağında Yer Alıyor?

 

Hayvanlar Depremi Nasıl Hisseder?

 

Yıkıcı bir etkiye sahip doğa olaylarından olan deprem ile alakalı olarak hayvanların depremi nasıl hissettiği merak konusudur. Zira evcil hayvan sahipleri başta olmak üzere diğer hayvanları gözlemleme imkanına sahip olan insanlar, depremden hemen önce hayvanların farklı sesler çıkardığını ve aynı zamanda farklı davranmaya başladığını belirtmektedir.

Deprem meydana gelmeden kısa bir süre önce gerek yer kabuğunun içinde gerekse de dışında elektromanyetik dalgalar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra ortaya çıkan birtakım gazlar sonucunda da hayvanların depremi hissedebileceği kanısına varılmaktadır. Her ne kadar bilim insanları net bir sonuca veya kanıta sahip olmasa da bu durum kabul edilebilir bir gerçek olarak görülmektedir.

Yalnızca kedi veya köpekler değil, aynı zamanda diğer canlı türlerinin de depreme karşı tepki gösterdiği fark edilmiştir. Depreme karşı reaksiyon gösteren bazı hayvanlar şu şekilde sıralandırılabilir:

  • Su altında yaşayan canlılar
  • Sürüngenler
  • Kuşlar
  • Evcil hayvanlar
  • Kurtlar

Sıralanan bu canlı türleri hakkında örnek vermek gerekirse sürüngenlerin depremden hemen önce bulundukları ortamdan hızla uzaklaştıkları, balıkların ters yöne yüzmeye başladığı ve kuşların ise farklı sesler çıkardığı gözlemlenmiştir. Kısacası depremin birkaç saniye öncesinde meydana gelen değişiklikler hayvanlar tarafından hissedilmekte ve hayvanların farklı davranışlar sergilemesine neden olmaktadır.

 

Depreme Karşı Kedi ve Köpeklerin Tepkileri

 

Depremden önce hayvanlar neden ses çıkarır konusu dahilinde en çok merak edilen hayvanların kedi ve köpekler olduğunu görmek mümkündür. Zira kedi ve köpekler günümüzde evcil hayvan olarak en çok tercih edilen cinslerdir. Peki, deprem anında veya depremden birkaç dakika önce kedi ve köpekler ne tür tepki verirler?

Kediler, doğaları gereği kendilerini koruma içgüdüsüne sahiptir. Depremden hemen önce huysuz ve spesifik birtakım hareketler gösterebilmektedir. Ancak bu hareketlerin tamamını deprem ile bağdaştırmak yanlış olacaktır. Zira daha önce de bahsedildiği gibi bilim insanları bu konu hakkında net bir açıklama yapmamıştır.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Film Seçimi Yapamıyorum?

Aynı şekilde köpekler de insanlara kıyasla daha hassas duyulara sahiptir ve depremden önce meydana gelen dalgalanmaları hissederek farklı davranışlarda bulunabilmektedir. Çıplak gözle bu tarz davranışların deprem yüzünden olduğu yorumları yapılabilir.

Yoruma kapalı.