Her soruya yanıt oluyoruz.

Depremde Hayat Üçgeni Neden Önemli?

Depremde Hayat Üçgeni Neden Önemli?

 

Depremde Hayat Üçgeni Neden Önemli? Fay hattı üzerinde yer alan ülkelerin kaçınılmaz bir afeti olan depremlerle mücadele etmek konusunda yapılabilecek pek çok şey vardır. Depremlerin bir afet olarak ciddi can kayıplarına sebep olmasındaki en önemli faktör gerekli önlemlerin alınmamasıdır. Fay hattı üzerinde yer alan bir ülke pek çok yapılanmasını depreme göre gerçekleştirmelidir. Öncelikle zemini sağlam bölgelere evler yapılmalıdır. Daha sonra yapılan bu evlerin depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi gereklidir.

 

Gelişen teknolojik gelişmeler tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de pek çok yeniliğin gerçekleşmesini sağlamıştır. Bu yeniliklerin kullanılması ve bilim doğrultusunda binalar yapılması depremde hasara en aza indirmek için hayati önem taşımaktadır. Sağlam zemin üzerine sağlam binalar inşa ettikten sonra yapılması gereken şey ayrıntılı bir deprem planıdır. Bu plan oturduğu il, ilçe hatta oturduğu eve göre her aile için değişiklik göstermektedir. Öncelikle deprem anında kolay ulaşılabilecek bir yere önceden hazırlanmış deprem çantası yerleştirilmeli daha sonra deprem sırasında nerede konumlanılacağına karar verilmelidir. Deprem sırasında konumlanılacak yer hayat üçgeni oluşturmaya uygun olmalıdır.

 

Peki depremde hayat üçgeni neden önemli? Hayat üçgeni yatak ya da koltuk gibi sağlam bir eşyanın yanına eller ile başı koruyacak şekilde çömelip bekleyerek oluşturulur. Olası bir göçük durumunda yıkılan duvarlarla eşya arasında üçgen şekil oluşturacak kadar bir boşluk oluşur. Kişi önceden o boşluğa konumlandığında yardım gelene kadar hayatta kalmayı başarır. Bu noktada deprem çantası da oldukça önemlidir. Hayat üçgeni oluştururken deprem çantasını yanına alabilen kişiler yardım gelene kadar beslenme ve su içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden evde kaldım

 

Hayat Üçgeni Nasıl Oluşturulur?

Deprem sırasında yaşam üçgeni oluşturmak son derece önemlidir. Yaşam üçgeni oluşturulacak konumun önceden belirlenmesi ve belirli aralıkla tatbikat yapılması deprem sırasında büyük kolaylık ve hız sağlayacaktır. Deprem sırasında belki de en çok ihtiyaç duyulan şey soğukkanlılık ve hızlı hareket etmektir. Bunun için de deprem tatbikatı yapmak oldukça önemlidir.

 

Yaşam üçgeni oluşturmak için deprem hissedildiği an önceden belirlen konuma hızla giderek yerleşmek hayati önem taşımaktadır. Belirlenen bölge yatak yanı ya da sağlam sandalyelerle desteklenmiş bir masanın altı olabilir. Bu konuma gelirken başı koruyacak bir yastık ya da kitap gibi bir nesne almakta büyük fayda vardır. Belirlenen bölgeye gelerek yere çömelmek ve yastık ile başı koruyacak şekilde kolları başın üzerine yerleştirmek gerekmektedir. Bu şekilde deprem bitene kadar beklenmesi gerekir. Peki depremde hayat üçgeni neden önemli? Deprem esnasında içinde bulunulan bina yıkıldığı takdirde altında konumlanılan sağlam eşyalar ve yıkılan duvarlar arasında üçgen şeklinde bir alan oluşur.

 

Kişilerin de içinde kalarak korundukları bu üçgene hayat üçgeni adı verilir. Binanın yıkılma şekli ve eşyaların yapısına göre bu üçgenin boyutu değişmekle birlikte çoğunlukla içeride kalan kişiler yardım gelene kadar hayatta kalabilirler. Yaşam üçgeni oluşturulacak alana giderken önceden hazırlanmış olan ve içerisinde su ve çeşitli gıdalar bulunan deprem çantasını yanına almak da hayati önem taşımaktadır. Böylelikle yardım gelene kadar hayatta kalmak ve direnme gücü bulmak çok daha kolaylaşacaktır.

 

Deprem Çantası Nasıl Oluşturulur?

 

Deprem için alınacak önlemlerden bir tanesi de deprem çantası oluşturmaktır. Deprem çantası oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli şey içerisinde deprem anında ihtiyaç duyulacak malzemelerin konulmuş olmasıdır. Bu malzemeler arasında en önemlileri gıda maddeleri ve sudur. Deprem çantası içerisinde yer alan gıda maddeleri ve su belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Deprem çantası oluşturmak için gerekli malzemeler alınmalı ve malzemelerin içine sığabileceği bir çanta seçilmelidir.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden uyuyamıyorum?

 

Deprem çantası deprem anında hızla ulaşılabilecek bir yerde bulundurulmalıdır. Deprem esnasında hayat üçgeni oluşturmak son derece önemlidir. Hayat üçgeni oluşturulacak alana giderken hazırlanan deprem çantası mutlaka alınmalıdır. Peki depremde hayat üçgeni neden önemli? Hayat üçgeni oluşturulacak alana konumlanıldığında depremde bina yıkılması durumunda hayatta kalınmaktadır. Üçgen şeklinde oluşan boşlukta kişiler yardım gelene kadar hayatta kalmaktadır.

 

Deprem Çantasında Neler Olmalıdır?

 

Deprem çantası hazırlamak ve deprem sırasında hızla ulaşılabilecek bir konuma yerleştirmek hayati önem taşımaktadır. Peki deprem çantasının içine neler konulmalıdır?

  • Yüksek kalori ve karbonhidrat içeren uzun ömürlü gıdalar bulunmalıdır. Bunlar çeşitli konserveler, kuru meyveler, tahin ve pekmez gibi ürünler olabilmektedir.
  • Su ve meyve suyu gibi sıvı ihtiyacını karşılayacak ürünler
  • Çeşitli giyecekler, iç çamaşırı, iklime uygun giysiler ve çorap
  • Sabun, diş fırçası ve diş macunu gibi çeşitli hijyen malzemeleri
  • Hijyenik ped ve tuvalet kağıdı.
  • Uyku tulumu ve battaniye
  • İlk yardım malzemeleri
  • Çakı, düdük, el feneri ve pil

 

Hazırlanan deprem çantasının küçük boyutlarda ve hafif olması son derece önemlidir. Bu nedenle ürünleri yerleştirirken planlı bir şekilde hareket edilmelidir. Acil bir durumda kolaylıkla alınabilecek bir bölgede durmalı ve taşıması kolay bir yapıda olmalıdır. Deprem çantası hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir unsur da evcil hayvan sahibi olup olmadığınızdır. Eğer bir evcil hayvanınız varsa onun ihtiyaçlarını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

 

Bununla beraber hazırlanan deprem çantası içerisinde yer alan yiyecek ve içeceklerin son kullanma tarihlerine dikkat etmek gerekmektedir. Belirli aralıklarla çanta içerisinde yer alan yiyecekleri çıkarıp tüketmek ve yerine daha uzun süre tarihi olan yeni gıdalar koymak faydalı olacaktır. Deprem çantası yalnızca evler için değil aynı zamanda iş yerleri için de hazırlanmalıdır. Günün uzun bir kısmının iş yerlerinde geçirildiğini unutmamak gerekmektedir. Ayrıca otomobillerde de bir deprem çantası bulundurmakta fayda vardır. Böylelikle deprem sonrasında da büyük kolaylık yaşanacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Kepekli Ekmek Yemeliyim?

Yoruma kapalı.