Her soruya yanıt oluyoruz.

Deprem Olması Yeryüzü İçin Neden Faydalı?

Deprem Olması Yeryüzü İçin Neden Faydalı?

 

Ülkemizde ve dünyada her yıl milyonlarca deprem oluyor. Bu depremler sonucunda da kimi zaman can ve mal kayıpları yaşanabiliyor. Özellikle ülkemiz gibi fay hattı olan ülkelerde kimi zaman yıkımların sonucu oldukça ağır ve üzücü olabiliyor. Bu üzücü olayların sonucunun kötü olmaması için de en başından önlem almak her zaman doğru seçim olacaktır. Tabi bu doğru seçimleri yapabilmek için de öncelikle ülkemizi tanımak ve depremin olmasına sebep olan fay hatlarının ne gibi etkilerinin olduğunu da bilmek gerekecektir.

Ülkemizde Doğu Anadolu fay hattı, Kuzey Anadolu fay hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda üç fay hattı bulunmaktadır. Bu fay hatları ülkemizin pek çok ilini etkilediği için de bir şehirde olan en ufak bir sarsıntı bile diğer illeri de etkileyebilmektedir. Bu sarsıntıların olması ise kimi zaman özellikle yer bilimcileri rahatlattığı ve yeryüzüne faydalı olduğu düşünülmektedir. Ancak fay hatlarının ve depremlerin bu faydaları bazı kişileri mutlu etse de çoğu zaman büyük bir travmaya da sebep olabilmektedir. Her ne kadar fay hatları birçok kişide travma yaşatsa da bu fay hatlarının faydası olup olmadığı konusunda da bilgi sahibi olmak en doğrusu olacaktır. Peki, fay hatları ile birlikte deprem olması yeryüzü için neden faydalı olmaktadır?

Depremin Yeryüzüne Faydası Nedir?

 

Doğada pek çok afet yaşanmaktadır. Bu afetlerden biri de deprem olmaktadır. Ülkemiz için deprem, yağmur ve karın yağması gibi oldukça normal bir durumdur. Çünkü ülkemizin neredeyse her yerinde fay hattı bulunmaktadır. Bu fay hatlarında yaşanan hareketlilikten dolayı da deprem gibi istenmeyen bir afet yaşanabilmektedir. Depremin yaşanması sonucunda da yeryüzünde birçok kişi olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Depremin birçok olumsuz tarafının yanı sıra bazı olumlu durumları da yeryüzü için olmaktadır. Peki, deprem olması yeryüzü için neden faydalı olmaktadır?

  • Ülkemizde organik olmayan madenlerin birçoğu fay hattı sayesinde oluşmuştur. Bu sayede birçok madene sahip olma şansına da sahip bir ülke konumunda olmuşuzdur.
  • Ülkemizde doğal maden sularının ve içme sularının varlığı da deprem fay hatlarına bağlı bir şekilde ilerlemektedir.
  • Depremin olmasını sağlayan fay hatları sıcak sularla paralellik göstermektedir. Bu yüzden ülkemizdeki pek çok kaplıcanın varlığı da fay hattı sayesinde olmuş durumdadır.
İlginizi Çekebilir;  Depremden Önce Hayvanlar Neden Ses Çıkarır?

Depremin hayatımıza oldukça olumlu yönleri olsa da kimi zaman olumsuz yönleri de olmaktadır. Depremin hayatımızda oluşturduğu bu olumsuzlukları gidermek ise biz insanlara bağlıdır. Peki, bu olumsuzlukları gidermek için neler yapılabilir?

Depremin Yaşattığı Olumsuzluklara Karşı Savaşabilirsiniz

 

Deprem olmasının yeryüzü için faydalı olduğu söylenildiğini zaman pek çok kişi buna karşı çıkarak aslında olumsuz yönlerini her zaman dile getirmektedir. Ancak depremin yaşattığı olumsuzluklardan kurtulmanın da yine bizlere bağlı olduğu kimi zaman düşünülmemektedir.

Deprem olduğu zaman kimi ülkelerde çok fazla yıkım olurken kimi ülkelerde ise çok az yıkım olmaktadır. Bunun sebebi ise tabi ki de yapıların yapımında izlenen yola bağlıdır. Ülkemizde pek çok bina maalesef ki işinin ehli olan insanlar tarafından yapılmamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için de öncelikle bina yapımında hak sahibi olacak kişilerle çalışmak yer almaktadır. Özellikle inşaat mühendisleri, jeoloji mühendisleri ve de mimarlar ile çalışmak bina yapımında doğru tercihleri sizlere getirecektir. İnşaat mühendisleri sizler için statik proje ve binanın yapımı ile ilgilenecek, jeoloji mühendisi binanın yapılacağı zeminle ilgilenecek ve mimarlar da mimari proje ile ilgilenerek depreme dayanıklı yapıların yapımında önemli görevler alacaklardır.

Alınan bu görevler sonucunda da depreme dayanıklı binaların yapımı için ilk temel atılmış olacaktır. Tabi ki bu süreç sıfırdan bir bina yapımı için geçerlidir. Sıfırdan bina yapmayanlar oturdukları evlerin dayanıklı olup olmadığını kontrol ettirerek deprem olmadan önce önlem alabilirler. Unutmayın ki hiçbir şey için geç değildir. Bu yüzden her zaman güvenliğinize dikkat ederek binanızı kontrol ettirmeyi denemelisiniz.

Binanızı kontrol ettirdikten sonra da sonucuna göre bir önlem alarak hayatınız için en doğru seçimi hep birlikte yapmalısınız. Bu sayede hem kendinizi hem de binada oturan kişileri korumayı başarabilirsiniz. Tabi tüm bunları deprem olmadan önce yapabilirsiniz. Ancak deprem olduktan sonra da güvenliğiniz için önlemler alarak hayatınızı daha çok güvence altına alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden İş Bulamıyorum?

 

Deprem Sonrası Gerekli Önlemleri Alarak Hayatta Kalın

 

Ülkemizde her an deprem olabilir ve bu yüzden de büyük bir endişe yaşayabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki deprem oldukça normal ve çoğu zaman da faydalı bir durum olmaktadır. Depremin yıkıcı etkilerinin yanı sıra deprem olması yeryüzü için neden faydalı sorusunun da cevabını öğrenerek bu olayın ne kadar doğal olduğunu sizler de fark edebilirsiniz. Deprem her ne kadar bazı durumlar için faydalı olsa da insan psikolojisi tabi ki de bunu o an anlayamaz. Bu yüzden deprem olduktan sonra hayatınız için yapmanız gerekenlere dikkat ederek yaşamınızı güvence altına almalısınız.

Deprem olduktan sonra çoğu zaman artçı sarsıntılar devam edeceği için eviniz hasarlı ise asla eve girmemelisiniz. Evinizin hasarlı olup olmadığını anlamak için ise duvarlardaki çatlaklar yerine kolon ve kirişlere bakmalısınız. Bir binayı taşıyan araç ilk olarak kolondur. Bu yüzden kolonda bir çatlak varsa kesinlikle o eve girmemeye özen göstermelisiniz. Kolon dışında kiriş ve döşemede yaşanan çatlaklar da binanın hasarlı olmasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı binanızın kolon, kiriş ve döşeme bütünlüğüne her zaman dikkat etmelisiniz.

Deprem olduktan sonra korku içinde olacağınız için hasar tespiti yapmak sizler için her zaman zor olacaktır. Hasar tespitinin zor olmasının yanı sıra bir de güvenliğiniz tehlike altında olacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı binanın hasar tespitini de işin uzmanlarına bırakmak her zaman en doğru seçim olacaktır.

Yoruma kapalı.