Her soruya yanıt oluyoruz.

Çelik Ev Depreme Neden Dayanıklı?

Çelik Ev Depreme Neden Dayanıklı?

 

Ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve özellikle son yaşanan deprem felaketleri sebebiyle insanlar barınma için en uygun koşulları araştırmaya başlamıştır. Yapılan bu araştırmaların arasında çelik ev depreme neden dayanıklı sorusunun da sıklıkla ele alındığını görmek mümkündür.

Tahmin edebileceğiniz gibi pek çok alanın yanı sıra barınma konusunda da teknoloji bir hayli ilerlemiştir. Eski zamanlara bakıldığında insanların kerpiç, betonarme gibi eski tip binalarda yaşadığını söylemek mümkündür. Ancak bahsettiğimiz gibi teknolojinin barınma alanına da yansıması ile birlikte insanlar daha güvenli yapılara sahip binalarda yaşama şansına sahip olmuştur.

Tam da bu noktada özellikle çelik evlerde yaşamanın avantajları, çelik evlerin dayanıklı olması gibi konuları aşağıda yer alan alt başlıklarda inceleyerek siz de barınma konusunda aklınıza takılan soru işaretlerine son verebilirsiniz.

Çelik Evler Depreme Karşı Dayanıklı mı?

 

Ülkemizde meydana gelen deprem felaketlerine bakıldığı zaman can ve mal kaybının oldukça yüksek olduğunu görmek, ne yazık ki, mümkündür. Özellikle yanlış alanlar çerçevesinde yapılan imar planları ve inşaat esnasında kullanılan malzemeler, yaşanan bu kayıpların artmasına neden olmaktadır.

Hal böyle olduğunda pek çok kişi barınma konusunda tercih edebilecekleri güvenilir bina tiplerini merak etmektedir. Son dönemlerde hem dayanıklı olması hem de ulaşılması mümkün olması kapsamında ele alınan çelik binalar, depreme dayanıklı bina tipleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Betonarme bina tipine kıyasla bakım gerektirmemesi ve dayanıklılık konusunda yaklaşık 80 yıl boyunca kullanılabilir olması bu tarz evlerin muhakkak tercih edilmesini açıkça ortaya koymaktadır. Depreme oldukça dayanıklı olan çelik konstrüksiyon evler, ülkemizde mutlaka tercih edilmesi gereken bir seçenek haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden ağlıyorum

Sizler de depreme karşı hazırlıklı olabilmek adına bu konuda bilgi sahibi olan kişiler ile görüşme sağlayabilir ve hem çelik ev örneklerine göz atabilir hem de bu tarz evler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çelik Evlerin Dayanıklı Olmasını Sağlayan Nedir?

 

Türkiye’de fay hatlarının fazla ve aktif olması sebebiyle pek çok kişi depreme karşı hazırlıklı olabilmek adına neler yapmaları gerektiğini merak etmektedir. Öncelikle depreme karşı hazırlıklı olabilmek için barındığınız evlerin güvenilir olması büyük önem taşımaktadır. Zira evlerin basit ve sağlam olmayan yapıda olması sonucunda can ve mal kaybı riski de artmaktadır.

Yaşadığınız evin güvenilir ve aynı zamanda sağlam olmasını istiyorsanız çelik evleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Çelik evler, sahip oldukları taşıyıcı sistemi ile birlikte betonarme binalarda yer alan kolonlar gibi birbirine bağlı değildir. Bunun sonucunda meydana gelebilecek herhangi bir depremde dayanıklılık gösterebilmektedir.

Aynı zamanda daha hafif yapıya sahip olması ve perçinli sistemi ile birlikte de deprem esnasında yıkılmak yerine esneklik göstererek meydana gelebilecek yıkım riskinin de en aza inmesine yardımcı olmaktadır. Tüm bu nedenleri göz önünde bulundurarak sizler de yaşayacağınız evlerin çelik evler olmasına özen gösterebilirsiniz.

Çelik Ev Mi, Betonarme Ev mi?

 

Günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan büyük bir çoğunluk, betonarme olarak adlandırılan bina tiplerine yaşamını sürdürmektedir. Eski tip bina olmasının yanı sıra çoğu yerleşim alanında fazlaca olması, bu tarz yapıların sıklıkla tercih edilmesine neden olmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesi ve yaşam şartlarının değişmesi ile birlikte pek çok uzman, bu tip evler yerine çelik evlerin tercih edilmesi gerektiğini önemle vurgulamaktadır.

Çelik ev depreme neden dayanıklı sorusundan yola çıkarak bahsi geçen bu tip evlerin neden tercih edilmesini gerektiğini daha net anlamak mümkündür. Zira hem kullanılan malzemesi hem de yapım teknikleri sebebiyle çelik evlerin depreme karşı daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Muhtar Adayı Olamıyorum?

Özellikle söz konusu tek katlı yapılar olduğunda hafif çelik yapıların diğer betonarme tekniklerine göre daha sık tercih edilmesi tavsiye edilir. Zira çelik evler, diğer ev tiplerine göre daha fazla avantaj içermektedir. Deprem anında esneklik göstermesi, uzun süre dayanıklı olması ve en önemlisi can ve mal kaybını önlemesi, bu evlerin sunduğu avantajlar arasında yer almaktadır.

Sizler de yaşadığınız alanı değiştirmek ve depreme karşı hazırlıklı olmak istiyorsanız çelik ev olarak adlandırılan bu tarz yapıları göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylece yaşayacağınız ev daha dayanıklı ve güvenilir olacaktır.

Çelik Evin Avantajları Nelerdir?

 

Yukarıda pek çok yönüyle ele alınan çelik evler ile alakalı olarak sağladığı avantajlar da merak edilen bir diğer husus olarak ön plana çıkmaktadır. Çelik ev depreme neden dayanıklı sorusu kapsamında ele alınan bu avantajlar, depreme hazırlık konusunda çelik evlerin tercih edilme oranını da bir hayli artırmaktadır.

Sizlerin de göz önünde bulundurabileceği bu avantajlar aşağıda açık bir şekilde ifade edilmiştir.

  • Çelik yapıların hafif olması, deprem anında yaşanacak can ve mal kaybının en aza inmesini sağlamaktadır.
  • Çeliğin sahip olduğu yüksek mukavemet ve esneklik ile birlikte bu tip binaların daha güvenilir olduğunu söylemek mümkündür.
  • Çelik evler için hazırlanan çelik malzemeler, fabrika koşullarında uygun değerlerde ve standartlarda üretilmektedir.
  • Çelik yapılara bakıldığı zaman kolon ve kirişlerin olmadığı ve bunun yerine düz duvarlar olduğunu görmek mümkündür. Bu da tasarımcının daha geniş bir alanda çalışmasına olanak sağlamaktadır.
  • Çelik bir yapı inşa edileceği zaman olumsuz hava koşullarından etkilenme oranı betonarme yapılara kıyasla daha düşüktür. Aynı zamanda kısa süre içerisinde inşaatın tamamlanması mümkün olabilmektedir.
  • Çelik yapı kapsamında kullanılan ve uygulanan her bir detayın denetimi çok daha kolaydır.
İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Akparti'ye Oy Vermeliyim?

Sıralanan bu avantajlar ve çok daha fazlası kapsamında sizler de yaşadığınız evin çelik ev olmasını tercih edebilir ve olası bir deprem anına çok daha hazırlıklı olmayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yoruma kapalı.