Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Üniversite Öğrencisiyim Neden Bulunduğum İlde Oy Kullanamıyorum?

Ben Üniversite Öğrencisiyim Neden Bulunduğum İlde Oy Kullanamıyorum?

 

Ben üniversite öğrencisiyim neden bulunduğum ilde oy kullanamıyorum konusu birçok öğrenci tarafından merak edilir. 2023 yılı için cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber birçok konu gündeme geldi. Farklı şehirlerde üniversite okuyan öğrenciler hangi yerde oy kullanmaları gerektiğini merak edebilir. Zira seçmen listeleri kişilerin bulundukları adrese göre belirlenir. Kişiler bulundukları adrese göre seçmen kayıt listelerine eklenir ve bu listelerin bulunmadığı herhangi bir adreste oy kullanmak mümkün değildir. Bu nedenle farklı şehirde bulunan öğrencilerin o şehirde oy kullanabilmek için adreslerini tescil ettirmesi gerekir. Ben Üniversite Öğrencisiyim Neden Bulunduğum İlde Oy Kullanamıyorum?

 

Üniversite Öğrencileri Neden Bulundukları İlde Oy Kullanamaz?

 

Ben üniversite öğrencisiyim neden bulunduğum ilde oy kullanamıyorum konusu birçok yükseköğrenim öğrencisi tarafından merak edilir. 2023 yılında 14 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçiminde üniversite öğrencilerinin oy kullanabilmesi için adreslerini güncellemeleri gerekir. Bunun nedeni YSK tarafından seçim listelerinin hazırlanma şeklidir. Her seçimde olduğu gibi 2023 seçimlerinde de oy hakkı bulunan vatandaşlar seçmen listelerine eklenir. Seçmen listeleri hangi vatandaşların oy kullanabileceğini, aynı zamanda bu vatandaşların hangi ilde, hangi noktada hangi sandığa oy atacağını belirler. Seçmen listelerinde oy atma noktaları kişilerin sistemde kayıtlı olan adreslerine göre oluşturulur. Bu nedenle üniversite öğrencilerinin bulundukları ilde oy kullanabilmesi için adreslerini güncellemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden doğdum

 

 

Farklı Şehirde Oturanlar Nerede Oy Kullanacak?

 

Birçok öğrenci ben üniversite öğrencisiyim neden bulunduğum ilde oy kullanamıyorum sorusuna cevap arar. Evlerinden ayrı olarak farklı şehirlerde bulunan üniversite öğrencilerinin eğitim gördükleri ilde oy kullanabilmeleri için adreslerini tescil etmesi gerekir. Bu işlem öğrencinin evde ya da yurtta kalıyor olmasına göre değişiklik gösterebilir. 2023 yılında milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs tarihinde gerçekleşir. Bu tarih birçok öğrencinin yoğun sınavlarının olduğu tarihler arasında yer alır. Dolayısıyla öğrenciler hangi yerde oy kullanacaklarını öğrenmek isteyebilir. Halihazırda seçim tarihinde evlerinde olan öğrenciler e-Devlet üzerinden ev adreslerini birinci adres olarak kaydedebilir ve böylece bu adreste oy kullanabilir. Yurtta kalan öğrencilerin ise öğrenci işleri biriminden alacağı bir belge ile ilgili nüfus müdürlüğüne müracaat etmelidir.

e-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

 

Seçim tarihinde evinde olan üniversite öğrencileri oy kullanabilmek için adres güncelleme işlemini tamamlamalıdır. Bu işlem e-Devlet üzerinden kısa süre içerisinde tamamlanabilir. e-Devlet üzerinden adres güncelleme işlemini yapabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 

  • İlk etapta e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet portalına ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda akıllı cep telefonlarına yüklenebilen e-Devlet uygulamasından da adres değişikliği yapılabilir.

 

  • Sisteme mobil bankacılık, T.C. kimlik kartı, e-Devlet şifresi ile giriş yapılabilir.

 

  • Giriş yaptıktan sonra ‘Kurumlar’ sekmesinden ‘Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ bölümüne tıklanır.

 

  • ‘Hizmetler’ arasından ‘Adres Değişikliği Bildirimi’ seçilir.

 

  • Beliren ekranda ‘Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım’ seçeneğine tıklanır.

 

  • Sonrasında adres değişikliğinin, taşınma faaliyetinin gerçekleşeceği tarih eklenir. Son olarak yeni adres bilgileri gerekli alana doldurulur.

 

  • Bildirimin gerçekleşmesi için tercih edilen yöntem seçilir. Bu yöntemler arasında mobil imza, elektronik imza ve SMS doğrulama yer alır.
İlginizi Çekebilir;  Çelik Ev Depreme Neden Dayanıklı?

 

  • Tercih edilen yöntemle bildirim tamamlandıktan sonra adres değişikliği süreci tamamlanır.

 

Aynı zamanda bu işlemi e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘adres değişikliği’ yazarak da yapmak mümkündür. Bu arama ile kullanıcılar gerekli ekrana kısa sürede ulaşabilir.

Yurtta Kalan Öğrenciler Nasıl Oy Kullanabilir?

 

Yükseköğrenim üyeleri ben üniversite öğrencisiyim neden bulunduğum ilde oy kullanamıyorum sorusuna cevap arar. Seçim tarihinde yurtlarda kalarak eğitimine devam eden öğrenciler bulundukları ilde oy kullanabilmek için bazı işlemleri tamamlamalıdır. Zira seçim listelerinde vatandaşların yerleştirilmesi ve gerekli sandıkların belirlenmesi sistemde yer alan adrese göre gerçekleştirilir. Yurtta kalan öğrencilerin sistemdeki adresleri evlerinin adresi olabilir. Bu durumda oy kullanabilmek için öğrencilerin seçim tarihinde evlerine tekrar gitmesi gerekir. Yurdun bulunduğu adresten oy kullanmak için ilk etapta öğrenci işlerinden belge edinmesi gerekir. Bu belge öğrencinin o okulda öğrenci olarak faaliyet gösterdiğine, yerleşim yeri olarak da yurdu kullandığına dair kanıt niteliğindedir. Öğrenciler bu belgeyi alarak yurtlarının bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne müracaat etmelidir. Bu müracaat bizzat yapılmalıdır. Sonrasında öğrenci oy kullanmak istediği adresi tescil etmeli ve buna ilişkin imzalı formu doldurmalıdır. Bu formun bir örneği  ve öğrenci işlerinden alınan belge ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim edilmelidir. Aynı zamanda gerektiği durumlarda ekler de başkanlığa teslim edilmelidir. Bu aşamadan sonra adres değişikliği için herhangi bir işlem yapmak gerekli değildir.

İkametgâh Nasıl Kontrol Edilir?

 

14 Mayıs 2023 seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber birçok seçmen nerede oy kullanabileceğini öğrenmek ister. Seçmenler bulundukları adrese göre listelere eklenir ve bu adreslere göre sandıklara dağıtılır. Referans olarak seçmenlerin sistemde yer alan adresleri kullanılır. Bu nedenle seçmenler bulundukları adreste oy kullanabilmek için henüz seçmen listeleri askıdayken adres güncellemesi yapması gerekir. Bu işlemin gerekli olup olmadığını öğrenmek için ikametgâh bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. İkametgâh kontrolü için e-Devlet sistemi kullanılabilir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘ikametgâh sorgulama’ ibaresi yazılabilir. Çıkan sonuçlar arasından ‘Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama’ seçilmelidir. Bu ekran üzerinden seçmenler ikametgâhlarının nerede olduğuna bakabilir, gerektiği durumlarda bulundukları adresten oy kullanabilmek için işlemlere başlayabilir..

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Kepekli Ekmek Yemeliyim?

Online Eğitim Gören Üniversite Öğrencileri Nerede Oy Kullanabilir?

 

Online eğitim gören üniversitelerin oy kullanma durumu nerede bulunduklarına göre değişebilir. Halihazırda evlerinde online eğitime devam eden üniversite öğrencileri e-Devlet sistemini kullanabilir. e-Devlet üzerinden ikametgâh bilgisi kontrol edilmelidir. Eğer ikametgâh bilgisi halihazırda bulunulan adres ile aynı ise öğrencilerin herhangi bir işlem yapması gerekmez. Bu durumda olan öğrenciler kendi adreslerinden, evlerinden oy kullanabilir. İkametgâh bilgisi bulundukları adresten farklı olan öğrenciler ise evlerinin adreslerini eklemelidir. Bu şekilde online eğitim gören öğrenciler evlerinin bulundukları adreste oy kullanabilir. Seçmen listeleri askıdan indirilip kesinleşmeden bu işlemleri tamamlamak kritik önem taşır. Zira sonrasında  değişiklik yapmak mümkün değildir.

Yoruma kapalı.