Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Zengin Olamıyorum?

Ben Neden Zengin Olamıyorum?

 

Zenginlik ve fakirlik sadece parayla olmayan aynı zamanda insanların kalpleri ile ilgili durumlar da olsa maddi zenginlik neredeyse her insanın hayallerinden birisidir. İnsanlar her ne kadar çoğunda gözüm yok dese de havadan para geldiklerinde asla hayır demezler.

Çok fazla çabalayan ancak yine de zengin olmayı başaramayan insanların en büyük sorularından birisi de ben neden zengin olamıyorum sorusudur. Her insanın giderleri ya da izledikleri ekonomik politikalar aynı olmadığından dolayı herkes eşit bir şekilde elbette zengin olamaz bunun için dikkat edilmesi gereken en büyük şey de cimri değil ama tasarruflu bir insan olmaktır.

Zenginlerin en büyük silahlarından birisi de onların her şeye para harcamıyor olmalarıdır. Genelde insanlar tasarruf nedir bilmeyerek eline geçen paraları gerekli gereksiz her şeye harcarlar ancak zenginler bu konuda insanlardan farklı olarak paranın harcanacağı mal ya da eşya gereksiz ise bunu satın almaz ve parasını daha sonrası için ayırır yani biriktirir.

 

Zengin Olmak İçin Yapılmaması Gerekenler

 

Zengin olmak isteyen insanların en çok dikkatli olması gereken konulardan birisi de yapılmaması gereken şeyler olmaktadır. Ben neden zengin olamıyorum diye soran bir insanın kesinlikle yapmaması ve kaçınması gereken hareketler vardır. Eğer her şeyi muhteşem yapsanız bile aşağıdaki maddelere uymazsanız zenginliğiniz düşündüğünüz kadar efektif olmayacaktır. Zengin olurken dikkat etmeniz gereken ve yapmamanız gerekenler şeyler şu şekilde sıralanabilir;

  • Her şeyden önce kıskançlık insanların hayatlarında başarıya gidebilmeleri için kesinlikle kaçması gereken şeylerden birisidir. Başkalarının başarısını kıskanmak insanlara her zaman için sıkıntılar ve musibetler getirir. Başkalarının başarılarını kıskanmaktan ziyade o başarılardan ilham almaya ve rol model görmeye çalışın.
  • Ne olursa olsun geriye bakmayın. İnsan geldiği yeri unutmamalı evet ama geriye takılı da kalmamalıdır. Geçmişteki hatalarından insanların ders çıkarması gerekir. Ancak asıl önemli olan geçmiş değil bugün ve yarındır.
  • Bahaneler üretmek zengin olmanın en büyük düşmanıdır. Zamanım yok, zaten şansım da yok diyerek insanlar kendi yollarını tıkamamalıdır. İnsanlar bahane üretmek yerine yollarına odaklanmalıdır.
  • İnsanların asla öğrenmeyi bırakmamaları gerekir. İstedikleri şeyleri elde etmeye başlayınca işlerini tamamladıklarını ya da başardıklarını savunabilirler lakin öğrenmek asla ardı arkası kesilmeyen bir eylemdir ve insanın sürekli olarak zenginleşmesi onun sürekli olarak öğrenmesiyle gerçekleşecektir.
  • Zengin olmak insanlar asla suçlayıcı olmamalıdır. Bir başkasını suçlamak hiçbir insanı rahata erdirmez. İnsanların karşısındaki kişileri affetmeyi öğrenmesi ve gönlünü rahatlatması gerekir aynı zamanda kişinin kendine odaklanması gerekir.
  • Plan yapmak başarılı bir iş hayatı ve başarılı bir yaşam için en önemli şeylerden birisidir. İnsanlar plan konusunda dikkatli olmalıdır. Zaman değerlendirmesi ve düzen çok önemlidir. İşleri hallederken dikkatli ve adım adım hareket etmek önemlidir.
  • Değişimden korkulmaması gerekir. İnsanlar alıştıkları şeyleri değiştirmekten korksalar da bu korkulmaması gereken şeylerden birisidir. Değişiklik iyidir.
  • Eylemsizlik zengin olmak isteyen insanların en büyük düşmanlarından birisidir. Kafanıza bir fikir koyduğunuzda bir an önce eyleme geçmeniz gerekir. Planları denemek ve bir sonuç yaratmaya çalışmanın kötü bir yönü yoktur. Başarılı insanlar oturdukları yerden başarının ve paranın ayağa gelmesini beklemezler. Aksine bu insanlar planladıkları şeyleri bir an önce belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirirler.
  • Para odaklı olmak zengin olmanın düşmanlarından birisidir. Hiç kimse zengin olmayı hayal ederek bir anda zengin olamaz. Sadece para odaklı değil başarı odaklı olmak insanları merdivenlerden yukarıya taşıyacaktır.
  • Pes etmek pek çok insanın yaptığı şeylerden birisidir. İnsanlar birkaç deneme sonrasında istedikleri sonuçları elde edemediklerinde pes ederler ve bu kesinlikle kaçılması gereken bir eylemdir.
İlginizi Çekebilir;  Ben neden para kazanamıyorum?

Tasarruflu Olmak Neden Önemlidir?

 

İnsanların zengin olmak için dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan birisi de kesinlikle tasarruflu olmaktır. Tasarruf cimrilik ile bir tutulmamalıdır. İsraf etmek yerine verimli bir yaşamın anahtarı olarak tasarruf insanların karşısına çıkar. Tasarruf insanların ellerindeki paranın artmasına ve bu paranın daha sonra farklı şeyler için kullanılmasına yarar.

Bu şekilde insanlar bir ürün yerine iki ürün alarak paradan tasarruf edebilirler. Büyüklü küçüklü tasarruf şekillerini bilip bunu hayata düzgün bir şekilde empoze ederek insanlar istedikleri hedeflere daha kolay bir şekilde ulaşabilir.

Örnek vermek gerekirse, tek başına yaşayıp zengin olmak isteyen bir insanın neredeyse hemen her gün dışarda yemek yemesi ya da eve istemesi oldukça para harcamasına sebep verir, bunun yerine kişi toptan alışveriş yapmalı ve yemeklerini evde hazırlamalıdır. Tasarruf cimrilik değildir ve tutumlu bir şekilde gerektiği kadar ve gerektiği yerde harcamanın önemini vurgular.

 

Nasıl Para Biriktirilir?

 

En çok karşılaşılan sorunlardan birisi de insanların tutumlu olmaması ve ellerine geçen paraları hiçbir şekilde biriktirememekten kaynaklanır. Para biriktirmek enflasyon durumlarında sıkıntı çıkaracak olsa da zengin olmak isteyen insanların bir şeyler alabilmesi için çok önemlidir. Para biriktirecek insanın kesinlikle bir hayali olmalıdır.

Aylık bütçenizi göz önüne almalı ve bu bütçeden harcanacak kısmı hesaplayarak daha sonrasında kalan kısmını biriktirmek için ayırabilirsiniz. Yatırım hesabı açmak ve elinize geçen paraları vadeli hesaba yatırmak da insanların birikimleri için yapmaları gereken işlemlerden birisidir.

Aynı zamanda harcamaları not ederek de birikim yapan pek çok insan bulunur. Bu şekilde neye ne kadar harcama yaptığınızı görebilir ve bir daha aynı şeyleri yapmamaya karar verebilirsiniz. Alışveriş yapacağınız zamanlarda liste ile çıkmak gibi kişilerin istekleri doğrultusunda kararlı olması da para biriktirmeleri için çok önemlidir. İnsanların elde ettikleri gelirlerinin en az %20’sini de birikim amaçlı biriktirmeleri uygundur. Vadeli hesaplar da para biriktirmek isteyenlere çok yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden İş Bulamıyorum?

Yoruma kapalı.