Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Prefabrik Ev Yaptırmalıyım?

Ben Neden Prefabrik Ev Yaptırmalıyım?

Ben Neden Prefabrik Ev Yaptırmalıyım? Prefabrik ev bütün parçaları fabrikalarda üretilen ve temel kazılmaya gerek olmadan inşası yapılabilen ev türüdür. Prefabrik evler isteğe bağlı olarak tek katlı ya da iki katlı olarak inşa edilebilmektedir. Bununla beraber evin kaç metre kare olacağı ve odaların planının ne şekilde olacağı da isteğe göre ayarlanabilmektedir.

 

Prefabrik evler de tıpkı betonarme evler gibi ısı ve ses yalıtımı yaptırmak için uygun yapılardır. Bununla beraber kanalizasyon sistemi ve elektrik tesisatı da bulunmaktadır. Prefabrik evlerin en güzel yanlarından bir tanesi de dilediğiniz zaman sökerek başka bir bölgeye taşıyabilme imkanınızın olmasıdır.

Prefabrik ev yaptırmak isteyen kişiler kat, oda ve metrekare seçimlerini tamamladıktan sonra evin yapısına göre ortalama bir hafta içerisinde evi teslim alabilmektedir. Bu evlerin yapımında kullanılan malzemenin kalitesine göre 40-60 yıl arası ömürleri vardır. Ben neden prefabrik ev yaptırmalıyım? diye düşünen kişiler için prefabrik evlerin pek çok avantajı olduğunu söylemek mümkündür.

 

Bu avantajların belki de en önemlisi prefabrik evlerin düşük maliyetli olmasıdır. Prefabrik evler bir arsa üzerinde konumlandırılarak hem konut olarak hem de yazlık, ofis ya da hayvancılık yapmak gibi işlevlerle kullanılabilmektedir. Bir prefabrik ev yaptırmadan önce ne amaçla kullanılacağına karar verilmeli ve evin planlanması buna göre yapılmalıdır.

Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?


Prefabrik ev yaptırmak isteyen kişiler ben neden prefabrik ev yaptırmalıyım diye araştırma yapmaya başlamaktadır. İster tek katlı ister iki katlı olacak şekilde üretilebilen bu evler uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir. İstenildiği zaman başka bir bölgeye de taşınabilen evler betonarme yapılarla hemen hemen aynı özelliklere sahipken bu yapılara göre pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu özellikleri de kişilerin tercih sebebi olmaktadır. Bu avantajları şu şekilde listelemek mümkündür:

 • Prefabrik evlerin uzun inşaat süreleri yoktur. Betonarme yapılara göre çok daha kısa süre içerisinde teslim edilmektedir.
  • İmalatı fabrikalarda yapılan bu evler planlamasına göre ortalama bir hafta içerisinde montajı yapılarak teslim edilir.
  • Prefabrik evler yapılma aşamasında müteahhit, tesisatçı, boyacı ya da usta gerektirmez. Bu sebeple oldukça ekonomiktir.
  • Prefabrik evler son derece emniyetlidir. Depreme ve kullanılacağı iklim şartlarına uygun olacak şekilde üretilmektedir.
  • Prefabrik evlerde ileride plan değişikliği yapılabilir. Evlere ilaveler yapılabilir ya da genişletilebilir. Tamamen söküp başka bir bölgeye taşımak da mümkündür.
  • Prefabrik evler çevre dostudur. Kimyasal kirliliğe neden olmaz.
  • Prefabrik evlerin çatılarına güneş panelleri yerleştirerek güneş enerjisi elde etmek mümkündür. Böylelikle büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanır.
  • Isı yalıtımları yüksektir.
  • Pek çok çeşitte dış görünüş seçeneği arasında herkesin zevkine uygun evler üretilebilmektedir.
  • Kullanımı son derece rahat, konforlu ve pratiktir. Azami seviyede yaşam alanı elde etmeye uygun olarak üretilmiştir.

  Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?

Prefabrik ev yapmaya karar veren kişiler bu konuda güvenilir bir firma ile anlaşarak çalışmalara başlayabilmektedir. Prefabrik evler fabrikada üretildikten sonra yerleştirileceği alana getirilir. Kurulum işlemi gerçekleştirilmeden önce subasmanı yani evin zemin betonu hazırlanır. Daha sonra zemin iyice düzleştirilir ve sıkılaştırılır. Bu işlemin ardından bir drenaj sistemi kurulur. Drenaj sistemi kurulduktan sonra beton dökülür. Beton dökülme işlemi ile montaj işlemi arasında elektrik ve su tesisatlarının kurulumu yapılır.  Eğer ses ya da ısı yalıtımı yapılacaksa bu işlemler de bu sırada yapılmalıdır. Daha sonra çatı kaplaması, duvar paneli ve pencere kasası gibi parçaların montaj işlemleri yapılır.

Prefabrik yapılar yalnızca konut olarak değil pek çok farklı amaçla kullanılabilir. Ben neden prefabrik ev yaptırmalıyım diye düşünen kişiler bu evleri yazlıktan hayvancılığa kadar pek çok amaçla kullanabileceğini bilmelidir. Prefabrik ev yaptırırken diğer tüm yapılarda olduğu gibi birtakım izinler almak gerekmektedir. Alınması gereken izinlerden ilki ise imar iznidir. İmar izni alırken evin yapılacağı bölgede yer alan belediye ya da il özel idaresine başvuru yapmak ve ruhsat almak gereklidir. Bir arsanın imar izni yok ise birtakım şartları yerine getirerek o arsaya prefabrik ev yapmak da mümkündür. Bu şartlardan en önemlisi evin yapılacağı arsanın yola cephesi olmasıdır.

Prefabrik ve Betonarme Yapılar Arasındaki Farklar Nelerdir?
Prefabrik evlerle betonarme yapılar arasındaki farklar birkaç başlıkta incelebilir. Bu başlıklar kullanım amacı, üretimleri yapılırken kullanılan malzemeler, maliyet, deprem dayanıklılığı ve evin ömrü gibi farklara göre belirlenmektedir. Bu yapıları birbirinden ayıran özelliklerin başında yapılarda kullanılan malzeme gelmektedir. Prefabrik evlerde zemin dışında beton kullanılmazken çelik kapı, pvc pencere, elektrik ve su tesisatı, parke gibi malzemeler ortak kullanılır.

Betonarme yapıların taşıyıcı sistemin dikey kolonlar ve yatay biçimdeki kirişler kullanılır. Ancak prefabrik evlerde çelik ve metal malzemeden üretilmiş direkler kullanılmaktadır. Farklardan bir tanesi de betonarme yapıların inşaat süreci uzun sürerken prefabrik evlerin üretim sürelerinin oldukça kısa olmasıdır. Hem betonarme evlerin hem de prefabrik evlerin ömrü ortalama olarak 50 yıl civarıdır. Maliyet de iki yapıyı birbirinden ayıran özelliklerden bir tanesidir. Prefabrik evlerin maliyeti betonarme yapılara göre çok daha ucuzdur. Deprem dayanıklılığı konusunda her iki yapı da oldukça dayanıklı olabilmektedir. Ancak bunun için yapılması gereken pek çok şey vardır.

Özellikle betonarme yapılar yüksek katlı olabileceği için zemin etüdü yapılması ve dayanıklı binalar inşa edilmesi gerekmektedir. Prefabrik evler ise en fazla iki katlı olabilmektedir ve kullanılan malzeme hafif yapıda olduğu için depreme son derece uygundur. Ancak her iki yapının da kurulması için gerekli en önemli faktör her bir aşamanın olması gerektiği gibi ve malzemeden kaçmadan yapılmasıdır. Bir yapı ancak en iyi şekilde yapıldığında depreme dayanıklı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Film Seçimi Yapamıyorum?

Yoruma kapalı.