Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Oyundan Zevk Alamıyorum?

Ben Neden Oyundan Zevk Alamıyorum?

 

Ben neden oyundan zevk alamıyorum pek çok insan bu soruyu soruyor. İnternetin yaygın kullanılmaya başlanması ile birlikte pek çok oyunda geliştirilmeye devam ediliyor. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar ile oynanan çok sayıda oyun bulunuyor. Her yaştan insanın keyif alarak oynayabileceği farklı oyunlar bulunmaktadır. Bunun yanında bazı insanlar ise bu oyunlardan hiçbir şekilde zevk almamaktadırlar. Böyle durumlarda ise kendilerinde bir gariplik olduğunu düşünmeye başlıyorlar. İnsanların büyük bir bölümü sürekli olarak oyun oynarken ve bunlar hakkında konuşurken ben neden zevk almıyorum diye kendini sorguluyorlar.

Siz de bu insanlar arasında yer alıyor olabilirsiniz. Aslında şunu belirtmek gerekiyor ki her insanın teknoloji ile barışık olması mümkün değildir. Özellikle yetişkinlerin büyük bir bölümü Z kuşağı gibi teknolojiye doğmamışlardır. Bundan dolayı da bilim bu kişileri “dijital göçmen” olarak adlandırıyor. Eğer siz de dijital göçmen kuşağında yer alıyorsanız oyunlardan zevk almıyor olabilirsiniz. Bu sizi eksik ya da garip yapmaz. Aksine dijital göçmenler daha entelektüel, kitap okuyan, araştıran, gezen, öğrenen hobileri olan kişilerdir. Bu özellikleri ile online oyunları oynamak onlara zevkli gelmez.

 

Hangi Oyunlar Siz Göre Bunu Öğrenmelisiniz

 

Online olarak oynanan ya da uygulaması indirilerek bireysel olarak oynanan binlerce oyun bulunuyor. Bunların hepsini denemiş olmanız imkansız. Bunun için belki de size göre olan oyunu henüz keşfedemediniz. Öyleyse yeni oyunları denemeniz faydalı olacaktır. Ben tüm oyunlara baktım diyen kişiler yanılıyorlar. Çünkü neredeyse her gün yeni bir oyun internette yerini almakta ve kısa sürede pek çok insan adeta bağımlısı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden sevilmiyorum

Eskiden oynamaktan hoşlandığınız oyunlar artık zevk vermiyor olabilir. Bu durumda ise artık o oyuna ilgi duyacak yaşı geçmiş olduğunuzu düşünebilirsiniz. Yeni oyunlar keşfedebilir ya da artık bilgisayar oyunlarını oynamayı bırakarak yeni alışkanlıklar edinebilirsiniz. Şöyle bir düşünün ebeveynlerinizin telefonlarında olan bazı oyunlar size komik geliyor dimi? Ama onlar bu oyunları hiç bıkmadan her gün oynamaya ve zevk almaya devam ediyorlar. Bunun anlamı her yaşta oynanacak olan oyunların farklı olduğudur. Siz de bir yetişkin olarak daha çok keyif alacağınız oyunları keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Oyun Oynamaktan Neden Zevk Alınmıyor Olabilir?

Tüm dünyada milyarlarca insan bilgisayar oyunlarını oynamakta ve bunlardan keyif almaktadırlar. Yalnız insanların oynadığı oyunlarda da oldukça fazla çeşitlilik bulunuyor. Bilgisayar oyunlarını daha çok çocuklar, ergenler ve gençler oynamaktadırlar. Özellikle öğrencilik hayatı bittiğinde kişi çalışma hayatına atıldığında artık bilgisayar oyunlarına ayırabileceği fazla bir vakti kalmıyor. Vakit bulsa dahi oyunlardan yeterince zevk almadığını fark ediyor. Öncelikle oyunlardan neden zevk alınmaması nedenleri arasında şunlar yer alıyor.

 • Oyunu oynamaktan sıkılmış olabilirsiniz
 • Yeni çıkan versiyonları size hitap etmiyor olabilir
 • Artık büyüdünüz ve farklı aktiviteler yapmaktan hoşlanmaya başladınız
 • Oyun oynarken yaşadığınız rahatlama ve stresten kurtulma hissini artık yaşamıyor olabilirsiniz
 • Oyun oynamak için yeterli vaktiniz yoktur ve dar zamanlarda oyunda ilerleme sağlayamıyor olabilirsiniz

Bu gibi nedenler ile artık oyun oynamaktan zevk almıyorsanız farklı yollar denemelisiniz. Size keyif vermeyen bir şeyi yapma zorunluluğunuz bulunmuyor. Bilgisayarda oyun oynamak keyif için yapılan aktivitelerdir. Keyif almıyorsanız bunu yapmanıza gerek bulunmuyor. Bunun yerine sosyalleşmeye daha çok zaman ayırabilirsiniz. Arkadaşlarınızla dışarı çıkabilir ve açık alanlarda zaman geçirebilirsiniz.

 

Oyun Oynamaktan Zevk Almıyorsanız Ne Yapmalısınız?

 

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarınızda sürekli oyun oynuyordunuz ve artık bu size zevk vermiyor olabilir. Sürekli oynadığınız ve pek çok kez bitirdiğiniz oyunları artık oynamak hiç de hoş gelmiyor olabilir. Öyleyse hala oyun oynama isteğiniz varsa yeni oyunlar keşfetmeye başlayın. Bunun için oyun sitelerine ve teknoloji sitelerine girerek araştırma yapın. Unutmamalısınız her oyun her yaştan insana hitap etmez. Her ne kadar bilgisayar oyunlarında cinsiyet öne çıkmıyor olsa da kadınların ve erkeklerin oynamaktan hoşlandıkları oyunlar farklıdır. Siz de cinsiyetinize ve yaşınıza uygun olan oyunları keşfedebilirsiniz. Bunlara rağmen hala oyun oynamak size keyif vermiyorsa şunları yapabilirsiniz.

 • Yeni dizi ve filmler izlemeye başlayabilirsiniz
 • Kitap okumaya başlayabilirsiniz
 • Kendinize yeni hobiler edinebilirsiniz
 • Spor yapmaya başlayabilirsiniz her gün açık havada yapacağınız yürüyüşler ile aynı zamanda daha sağlıklı ve fit bir bedene sahip olabilirsiniz
 • Ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırabilir ve onlarla vakit geçirebilirsiniz
 • Geleneksel oyunları aileniz ve arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz
 • Monopoly gibi kutu oyunlarını oynamaya başlayabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Depremden Korkmamalıyım?

Oyun Oynamaktan Zevk Almamak Sorun Mu?

 

Oyun oynamaktan zevk almamak sorun mu bende bir sorun mu var diye düşünüyor olabilirsiniz. Bilmelisiniz ki bu kesinlikle bir sorun değildir. Her insanın bilgisayar oyunlarından zevk alması mümkün değildir. Aynı zamanda insanların yaşları ilerledikçe beğenileri değişir. Eskiden zevk aldıkları pek çok şeyden yaşları ilerlediğinde zevk almadıklarını hissederler. Bu sadece oyunlar için geçerli değildir. Ayrıca film ve diziler, gidilen yerlerde artık keyif vermiyor olabilir. Bunlarda kesinlikle sorun değildir. Yaşa uygun olarak alışkanlıklar ve beğeniler değişir sizin de yapmanız gereken ise buna uyum sağlamaktır.

Oyun oynamak daha önce zevk veriyordu ama artık vermiyorsa belki de bir süre ara vermeniz gerekiyordur. Ben neden oyundan zevk alamıyorum diye kendinizi sorgulamak yerine biraz ara vermelisiniz. Sürekli aynı oyunu oynamak sizi sıkmıştır ve artık biraz mola verdiğinizde oyun oynamayı özleyebilirsiniz. Bu şekilde tekrar oynamaya başladığınızda eski zevki almaya başlayabilirsiniz. Hayır ben artık kesinlikle zevk alamıyorum diyorsanız başka hobiler ve alışkanlıklar edinmenin zamanı geldiğini anlamalısınız. Bilgisayar oyunlarından vazgeçerek kendinize eğlenerek ve keyif alarak yapabileceğiniz aktiviteler bulmalısınız. Yeni alışkanlıklarınız belki de size bilgisayar oyunlarından çok daha fazla zevk verecektir.

Yoruma kapalı.