Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Kepekli Ekmek Yemeliyim?

Ben Neden Kepekli Ekmek Yemeliyim?

 

Sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız ve bu yüzden yediklerinize içtiklerinize dikkat ediyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken husus tabi ki de ekmek olacaktır. Ülkemizde en çok tüketilen gıda ürünü ekmektir. Her öğünde tüketildiği için ve normal ekmek sağlık için yararlı olmadığından dolayı alternatif olanları her zaman düşünmek gerekir. Bu alternatif içinde de kepekli ekmek yer almaktadır. Kepekli ekmekler birçok kişi tarafından kullanılan buğday unu ile yapılan somun ekmeklere göre daha faydalı olmaktadır. Ancak kepekli ekmek ne kadar faydalı olsa da birçok kişi ben neden kepekli ekmek yemeliyim sorusuna cevap aramaktadır. Peki, bu sorunun cevabı nedir?

  • Kepekli ekmek kalorisi düşük bir ekmektir. Bu yüzden ekmek yiyip kilo almak istemediğinizde ya da diyet yaptığınız zaman size en büyük yardımı sağlamakta ve düşük kalorisi ile sağlıklı beslenmenize yardımcı olmaktadır.
  • Kepekli ekmeğin yüksek lif oranı ve uzun süre tok tutan bir yapısı vardır. Bu yüzden diyet yapmak isteyenlerin en büyük tercihleri arasında yer almaktadır.
  • Kepekli ekmeğin sindirimi hızlandırdığı ve bu sayede de sindirim sorunlarınıza çözüm bulmanızı sağladığı bilinmektedir.
  • Buğday unundan yapılan somun ekmeğe göre uzun süre tazeliğini koruyarak bayatlamadan ekmek yemenize yardımcı olmaktadır.

Kepekli ekmeğin birçok faydası vardır ve bu faydalarından en önemlisi ise kalorisinin düşük olmasıdır. Bu sebepten dolayı da kepekli ekmek çoğunlukla diyet yapan kişiler tarafından tüketilmektedir. Ancak kepekli ekmeğin faydaları düşünüldüğünde diyet yapma gereği duymadan da tüketmeye başlayabilir ve bu sayede de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Sürekli Hıçkırıyorum

 

Kepekli Ekmeğin Diğer Ekmeklere Göre Avantajları

 

Ülkemizde en çok tüketilen besin kaynağı ekmektir. Ekmek bir karbonhidrat ürünüdür ve karbonhidratlar da enerji tüketiminde ilk olarak kullanılan besin kaynaklarıdır. Ekmeğin hem karbonhidrat ürünü olup enerji vermesi açısından ilk besin kaynakları arasında yer almasından hem de diğer besin kaynaklarına göre daha doyurucu olmasından dolayı pek çok kişi gün içerisinde acıktığında ekmek tüketmektedir. Ancak bu şekilde her acıkıldığında ekmek tüketilmesi pek de doğru değildir. Özellikle buğday unundan yapılan klasik somun ekmeğini tüketmek hiç doğru değildir.

Buğday unundan yapılan somun ekmek hem sağlıklı olmamasından hem kalorisinin yüksek olmasından hem de yedikçe insanda yeme istediğini daha çok artırdığından dolayı her zaman hayatınız için büyük bir tehdittir. İşte bu tehditte sizleri kurtaracak ekmek çeşidi ise kepekli ekmektir. Sağlıklı bir beden için somun ekmek tüketmek yerine ben neden kepekli ekmek yemeliyim sorusunu sorarak kepekli ekmeğin önemini de anlayarak tüketmeye başlayabilirsiniz. Peki, sağlık için kepekli ekmeğin avantajları nelerdir?

  • İlk olarak kepekli ekmek kalori ve doyuruculuk bakımından buğday unundan yapılan ekmeklere göre daha iyidir.
  • Buğday unundan yapılan somun ekmek özelikle mide ve bağırsak problemi olan kişilerde sindirim sorunu yaşatabilir. Ancak kepekli ekmek bu soruna bir çözüm bulabilir ve ekmek yediğiniz zaman midenizin ya da bağırsaklarınızın daha rahat etmesini sağlayabilir. Bu sayede de sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Diyet Yapanların Dostu Kepekli Ekmek

 

Diyet yapmak isteyen pek çok kişi diyetisyene giderek kendi bedenine uygun olan bir diyet listesi hazırlatarak o listeye uymaya çalışır. Bu sayede de kilo vermeyi sağlıklı besinler tüketerek başarır. Diyetisyenin verdiği diyet listesi aslında sizi hiçbir besinden kısmamaktadır. Aksine her besini yemenizi sağlamakta ancak onları dengeli bir şekilde tüketmenize yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra bazı ürünleri de değiştirerek tüketmenizi sağlamaktadırlar. Diyetisyenlerin değiştirdiği besinlerden biri de ekmek olmaktadır. Günlük hayatta çoğunlukla buğday unundan yapılan ekmek tüketilmekte ve bu ekmekler de daha fazla yemek yemenize sebep olmaktadır. Ancak diyetisyenlerin diyet listesine koyduğu kepekli ekmek sayesinde bu soruna çözüm bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Demokrat Parti'ye Oy Vermeliyim?

Kepekli ekmekler sizleri tok tutan bir ekmek olmaktadır. Bu sayede diyetiniz esnasında ekmek tükettiğiniz zaman kendinizi daha çok doymuş gibi hissedecek ve yemek yedikten hemen sonra tekrar yemek yemek istemeyeceksiniz. Bunun yanı sıra kalori seviyesinin düşük olması sayesinde de kepekli ekmeği diyet listenizde yer alan dilim sayısı kadar yiyerek hem doyabilir hem de kilo vermeye başlayabilirsiniz. Üstelik tüm bunları sadece diyetisyene giderek yapmanıza gerek yoktur. Kepekli ekmeğin tüm faydaları düşünüldüğü zaman diyet yapmak istemeseniz bile normal hayatınızda daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için de kepekli ekmeği aşırıya kaçmadan dikkatli bir şekilde tüketmeye başlayabilirsiniz.

 

Kepekli Ekmek Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Sağlığınız için buğday unundan yapılan ekmek yerine kepekli ekmek tüketmeye başlamak sizin için büyük bir adım olacaktır. Kepekli ekmek geçmişte çok fazla tüketilse de günümüzde de yavaş yavaş eski değerini kazanmaya başlamaktadır. Özellikle de diyetisyenlerin tavsiyeleri sayesinde kepekli ekmeğin önemi her geçen gün daha çok anlaşılmış durumdadır.

Kepekli ekmek hem düşük kalorili olmasından hem tok tutmasından hem de sağlıklı olmasından dolayı çok fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu tercihinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Bu husus tabi ki de tüketilen ekmek miktarıdır. Kepekli ekmek düşük kalorili olsa bile aşırıya kaçmadan tüketilmeye çalışılmalıdır. Her şeyin aşırısı zarar olduğu için kepekli ekmeği aşırı tüketmeniz de daha sağlıklı olmaya çalışma konusunda önünüzde büyük bir engeldir. Bu engeli aşmak ise tabi ki de sizin elinizde olan bir şeydir.

Ekmek tüketiminin fazla olmaması dışında kimi zaman bazı kişilerin kepekli ekmeğe alerjisi olabilmektedir. Bu konuya da dikkat ederek kepekli ekmek tüketmeye çalışmanız sağlığınız için en iyisi olacaktır. Alerji dışında bir de kepekli ekmek tükettiğiniz zaman özellikle hazır dilimlenmiş olan ekmeklerden aldığınızda son kullanma tarihine dikkat etmeli ve özellikle ekmeği tüketirken küflenmiş olup olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden böyleyim

Yoruma kapalı.