Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden İş Bulamıyorum?

Ben Neden İş Bulamıyorum?

 

İş bulmak her insan için sıkıntı çıkarabilen durumlardan birisidir. Her insan kendine uygun iş bulabilme konusunda sıkıntılar çeker. Kimisi hareket alanının fazla olacağı işleri tercih ettiğinden ve yapısına bu uyduğundan masa başı işlerde sıkıntı çekerken kimi de masa başı işlerde iyi olduğu için hareket alanı fazla olan işleri sevmemektedir.

Kimi insan kendi vasfına göre iş aradığı için de işe girmekte sıkıntılar çekerler. Diploması olan insanlar kendi alanlarından başka yerlerde çalışmak istemezler bununla beraber kişiler geç saatlere kadar çalışmaktan da kaçınırlar ancak işverenler bu konuyu umursamadan esnek iş saatlerinde çalışacak insanlar ararlar. Aynı zamanda işverenlerin verdiği düşük maaşlar da insanları tatmin etmemektedir.

İş bulamayan insanlar zamanla psikolojik olarak yıpranır ben neden iş bulamıyorum sorusunu sormaya başlar ve hayat şartları da kötüleşeceğinden artık hayata daha karamsar bakmaya başlar ancak insanların karamsarlığa kapılmaması ve kimi zaman kendinden ödün vererek iş arayışına girişmeleri gerekir.

 

İş Bulamıyorum Ne Yapmalıyım?

 

İnsanların yaptıkları hatalar onların iş bulma durumlarını da kısıtlar. Bir öğretmen adayı atanamadığı zaman direkt olarak kendine uygun olan kolejlerde iş aramaya başlar ancak bu kurumlar insanlarda iki yıl deneyim aradığından kabul edilmez. Bu gibi durumlarda kişilerin de biraz egolarını kırıp mümkün olduğunda deneyim aramayan dershane ya da kurs gibi yerlerde eğitim vererek özgeçmişlerini güçlendirmesi gerekir. İş bulamayan insanların dikkat etmesi gereken hususlar vardır ve bunlar da şu şekilde sıralanabilirler;

 • Doğru bir özgeçmiş ve cv hazırlamış olmak çok büyük bir önem taşır. Özgeçmiş hazırlarken herkesten farklı olarak zorlu görevlerde ve işlerde yer aldıysanız bunları eklemeyi asla unutmayın çünkü bu sizleri diğer insanlardan daha öne taşıyacaktır.
 • Başvuru ilanlarının gerçekten size uygun olup olmadığını saptayın. Önünüze gelen ilana başvurmak sizin için iyi olmayacak ve kafa karışıklığına yol açacaktır. Gerçekten yapacağınızdan emin olduğunuz işlere başvurmanız gerekir.
 • İş beğenmemezlik yapmayın. Maalesef ülkemiz genelinde her iş mükemmel değil. İşverenlerin insanlardan beklentisi çok yüksek olsa da geliri oldukça az ancak sabırlı olmak bazı şeyleri başarmanızda size yardımcı olacaktır.
 • Mülakatlarda iyi bir şekilde kendinizi savunabilmeniz ve ifade edebilmeniz açısından kendi kendinize denemeler yapın ve ne istediğiniz konusunda da net olun.
 • Geçmişte ve özgeçmişte işverenlerin sizi kabul etmemesi için herhangi bir durum yaşanmışsa bunu nasıl telafi edeceğinize de dikkat edin.
 • Özellikle online iş başvurularında ön yazı alanlarını doldurmaya mutlaka özen gösterin. Neler istediğinizi, beklentilerinizi ve başvuracağınız yerin beklentilerini nasıl karşılayabileceğiniz hakkında ufak detaylar vermek oldukça yerinde olacaktır.
 • Çeşitli firma ve vakıflarda gönüllü olarak çalışarak kendinizi ifade edecek gücü elde edeceksinizdir bununla beraber özgeçmişin dolu olması için de oldukça iyi bir adımdır.
 • İş görüşmelerine giderken kıyafet seçimlerine de özen gösterin. İlk bakış her zaman önemlidir.
 • Online bir şekilde iş başvurusu yapacağınız ya da işverenlerin size ulaşması için bir profil hazırladığınız zaman iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan da emin olun.
 • Sadece uzman olduğunuz alanda değil farklı alanlarda da bilgi sahibi olmaya ve deneyimler edinip bu deneyimleri özgeçmişinizde sunmaya özen gösterin.
 • Sosyal medya kullanımınızın da dikkatli bir şekilde işlediğinden ve linkedin profilinizin yeterli olduğundan emin olun. Sosyal medya hesaplarınızda kaba ve itici görünmediğinizden emin olun.
 • Olumsuz olmayın ve cesaretinizin kırılmasına sebep vermeyin her son bir başlangıçtır her seferinde daha umutlu ve düzgün bir şekilde iş başvurularına gidin. İçinizden bu da olmayacak ön yargısını kesinlikle atın.
 • İş görüşmesinden sonra herhangi bir dönüt vermesi için sürekli olarak işyerlerinin iletişim numaralarını arayıp yazmaya kalkışmayın.
 • Tanımadığınız kişilerden referans olmalarını istemeyin. Bu sizin değerinizin düşmesine sebep olur.
 • İş bulma sürecinde asla boş durmayın sürekli olarak dernek ya da vakıflarda yer alın ve olabildiğince kendinizi geliştirmeye yönelik hareket edin.
 • İş görüşmelerinde yapmacık tavırlar sergilemeyin ve çok fazla özgüven yansıtmayın. Özgüvenli olun ancak bunu asla abartmayın. Abartılı ve sahte davranışlar insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini kötü etkileyebilir.
 • Gittiğiniz mecralar hakkında bilgi sahibi olun. Alanlarını ve çalışma şekillerini biraz da olsa araştırarak gidin ve orası hakkında bilgi sahibi olduğunuzu da gösterin.
 • İşsiz olduğunuzdan değil de doğru işi aradığınızdan bahsedin.
 • Beklentide olduğunuz ücreti söylemekten asla çekinmeyin. Gereken ve ihtiyacınız olan maaşı kolay bir şekilde dile getirmeye özen gösterin.
 • İşe girmeden daha mülakatta çok kesin konuşmamayı öğrenin.
İlginizi Çekebilir;  Neden Bingölde Deprem Olacak?

Kendime Uygun İşleri Nasıl Bulurum?

 

Ben neden iş bulamıyorum sorusu son zamanlarda toplumumuzun pek çok kesiminden çok fazla duyulmaktadır. Her insanın kendisine göre yatkın olduğu iş çeşitleri vardır. Kimisi fiziksel işler yaparak kafasını yoracak işlerden nefret etmektedir. Sadece ona söylenilen işleri fiziki bir şekilde yaparak para kazanmak isteyen insanlar olduğu kadar aklını kullanarak para kazanmak isteyen insanlar da çok vardır.

Kimisinin amacı masa başı bir iş bulup sakin bir şekilde aklını kullanarak dosya ve evraklarla çalışarak hayatını sürdürmektir. Bu ve bunun gibi durumlarda iş başvurularına başvurmadan önce insanların en çok yapması gereken şeylerden birisi de tam olarak ne istediğini saptamaktır.

 

Neden İş Bulmak Zor?

 

En çok merak edilen şeylerden birisi de neden iş bulmanın zor olduğuyla ilgilidir. İş bulmak insanları psikolojik olarak da çok etkiler çünkü işsiz olma durumu ekonomik sıkıntılar doğurur. İş bulmanın zorluğu genelde ülkenin üretimi durdurmuş olmasından ya da iş verenlerin az insanla çok iş başarma isteğinden dolayı kaynaklanıyor olsa da iş arayan insanların da kimi zaman haklı ya da haksız bir şekilde ego yapmasından da kaynaklanmaktadır.

Yoruma kapalı.