Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Deprem Sigortası Yaptırmalıyım?

Ben Neden Deprem Sigortası Yaptırmalıyım?

Ben Neden Deprem Sigortası Yaptırmalıyım? Deprem maalesef ülkemiz için çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü ülkemiz büyük oranda birinci derece fay hatlarına sahiptir. Bu durum ülkemizde sürekli olarak ölü ve canlı fay hatlarının hareket etmesine ve büyük yıkımlar yaratmasına neden verebilmektedir. Deprem önceden tam anlamıyla zaman verilmeyen ve önlenmesi de çok zor olan bir durum olsa da düzgün yapılar ve hazırlıklar ile kişiler en azından zararlarından daha az etkilenebilirler.

Gerekli tedbirler alındığında insanlar artık daha az korkacak ve manevi olarak da kendilerini rahat hissedeceklerdir. Deprem sonrasında ortaya çıkabilecek olan maddi kayıplar durumunda da insanları bundan koruyacak olan şey deprem sigortası olmaktadır.

Sadece depremde yıkımlardan dolayı değil aynı zamanda depremden kaynaklı yer kaymaları ya da yangınlar gibi durumlarda da bu sigorta oldukça yardımcı olmaktadır. Bu sigortanın asıl amacı ortaya çıkabilecek felaketler karşısında insanların malını mülkünü sağlama almaktır. Bu deprem sigortasının kısaltımı DASK olmaktadır ve açılımı da Doğal Afet Sigortası olmaktadır. Bu sigortalar devletin özel sigorta şirketleri ile anlaşmalı bir şekilde işledikleri sigortalardır. Ben neden deprem sigortası yaptırmalıyım diye merak içerisinde olan insanlar kesinlikle dikkatli olmalıdır.

Deprem Sigortasının Amaçları Nelerdir?

Ben neden deprem sigortası yaptırmalıyım diye soran insanların kesinlikle deprem sigortasının amaçları hakkında da bilgi sahibi olmaları lazımdır. Bu sigortanın amaçları ve insanlara sundukları kolaylıklar da şu şekilde sıralanabilir;

 • Deprem sırasında oluşabilecek diğer felaketler için de sigorta yardımcı olmaktadır.
 • DASK amacı deprem ve buna benzer felaketler boyunca insanların mal ve mülklerini sağlama alınmasına neden olur.
 • Bu sigorta aynı zamanda ilerde ülke genelinde olabilecek depremler için de fon oluşturmaktadır.
 • Aynı zamanda güvenli bir yapılaşma için de oldukça destekçidir.
 • Toplum arasında sigorta bilinci oluşturmayı sağlamaktır.
İlginizi Çekebilir;  Yüksek Katlı Binalar Depremde Neden Riskli?

Deprem Sigortasının Teminatları Nelerdir?

İnsanların en çok merak ettiği şeylerden birisi de deprem sigortasının kişilere sunduğu teminatlar olmaktadır. Bu teminatlar kişinin içini rahatlatacak olduğundan oldukça etkilidir. Yangın, tsunami, toprak kayması gibi deprem sonrası sıkıntılarında da garanti vermektedir. Maddi sıkıntılar poliçede belirtilmiş miktarlar ile karşılanmaktadır. Bina tamamen de yarım da zarar görmüş olsa da teminat kapsamındadır. Belirtilecek bina bölümleri ya beraber ya da ayrı ayrı kapsamda olabilir. Bu bölümler de şu şekilde sıralanabilir;

 • Ana duvarlar
 • Çatılar
 • Bacalar
 • Temeller
 • Bahçe duvarları
 • Merdivenler
 • Koridorlar
 • Sahanlıklar
 • İstinat duvarları

Deprem Sigortasında Teminat Dışında Bulunanlar Nelerdir?

Deprem sigortası insanların kesinlikle evlerini ve mülklerini koruyabilmeleri için yaptırmaları gereken teminatlar olarak görünebilmektedir. Bu teminatlar herhangi kötü bir durumda insanları koruyabilmektedir. Canlarını korumak konusunda herhangi bir yardım sunamıyor olsa da insanların malları ve mülklerini koruyabilmesi için çok önem taşır. Ben neden deprem sigortası yaptırmalıyım diyen insanlar bu konu hakkında da bilgi sahibi olmalıdır.

Bu deprem sigortası insanları deprem sonrasında olabilecek sıkıntılardan korumaktadır. Bunun sadece depremin neden olduğu sıkıntılar için değil depremin sebep olduğu felaketler için de geçerli olduğunu bilmek çok önemlidir. Binanın zarar gören kısımlarındaki hasarlar için kişilere nakit para veren sigortanın kapsamadığı şeyler de vardır. Kişilerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Deprem sonrası olacak enkaz kaldırma masrafları, kira mahrumiyeti, kar kaybı, iş yeri masrafları, vefat, manevi tazminat talepleri gibi durumlarda deprem sigortası geçerli değildir.

Deprem Sigortasına Sahip Olamayacak Binalar Hangileri?

Deprem sigortasına sahip olacak ya da olmayacak binalar da ikiye ayrılmaktadır. Her bina deprem sigortasına sahip olamaz. Bunun için normal yaşanılabilir binalar olmalıdır. Bunun yanında deprem sigortasına sahip olamayacak binalar da şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Köy nüfusuna kayıt olan binalar deprem sigortasına sahip olamaz.
 • Kamu hizmeti binası amaçlı inşa edilen binalar deprem sigortasına sahip olamaz.
 • Tamamen ticari amaçlarla kullanılan binalar deprem sigortasına sahip olamaz.
 • Yetkili kamu kurumu tarafından yıkılmasına karar verilmiş olan binalar ve projesi kabul edilmemiş binalar deprem sigortasına sahip olamaz.
İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Grip Oluyorum?

Deprem Sigortası Olmazsa Ne Olur?

İnsanlar depremlerde sadece can kaybı yaşamamakta bunun yanında pek çok farklı şekilde mal kaybı da yaşamaktadır. Can kaybı yaşamadığı için mutlu olsa ve sonrasında tekrar hayata dönebileceğine inanan insanların önünde duran en büyük sıkıntılardan birisi kimi zaman ekonomi olmaktadır. Genelde büyük depremler sonrasında kişiler evini, arabasını varsa bina ya da dükkanlarını kaybedebileceğinden dolayı insanların olabildiğince dikkatli olması ve hayata daha sıkı tutunabilmesi için deprem sigortası yaptırması gerekir.

Ülkemiz genel olarak deprem gibi sıkıntılara yatkın olan bir ülkedir bu yüzden insanların hazır olması gerekir. Zorunlu deprem sigortası olan DASK pek çok insanın canını kurtarmasa da malını kurtarabilmesi için çok önemlidir. Deprem ve buna benzeri durumlar sırasında oluşabilecek hasarların sigortalanması çok önemlidir. Deprem sonrasında oluşan herhangi bir maddi zarar tazminatı için sigortalıların T.C kimlik numaraları ya da poliçe numarası ile hasar bildiriminde bulunması yeterli olacaktır.

Deprem Sigortası yaptırmak konut kredisi ya da deprem yardımı alınan durumlarda da aynı zamanda avantaj sağlar. Sigorta yaptırmayanların da bu gibi fırsatlardan yararlanması mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda evi farklı tehlikelere karşı güvence altına alan kapsamlı Konut Sigortası yaptırmak isteyenler için de Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırmış olmak gerekeceğinden sigortanın fazla önem teşkil ettiğini söylemek mümkün.

Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Kişilerin en çok merak ettiği şeylerden birisi de deprem sigortasının nasıl yapılacağı olmaktadır. Bunun için sigortalanacak yapının açık adresi, inşa yılı, tapu bilgileri, bina hasar durumu ve kat bilgisi gibi şeyleri bildirmesi gerekir. Ad, soyadı, adres, TC. numarası, meskenin brüt yüz ölçümü ve kullanım alanı da belirtilmelidir.

Yoruma kapalı.