Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Deprem Çantası Hazırlamalıyım?

Ben Neden Deprem Çantası Hazırlamalıyım?

 

Ben neden deprem çantası hazırlamalıyım? bu soru pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Yaşanan her afet sonrasında yetkililer tarafından her insanın bir afet çantasına sahip olması gerektiğini belirtmektedirler. Depremlerin sık olarak yaşandığı Türkiye’de deprem çantası hazırlanması son derece önemlidir. Yaşanacak olası bir deprem afeti sonrasında ilk 72 saat içinde yardımların ulaşmasında sıkıntılar olabilmektedir. Böyle bir durum ortaya çıktığında ise sahip olacağınız afet çantası hayatta kalmanızda önemli rol oynayacaktır.

Deprem çantası kişiye özel olmalıdır ve ailede kaç kişi yaşıyorsa o kadar kişi için ayrı olarak hazırlanmalıdır. Hazırlanan deprem çantası ile her bireyin ilk 72 saat içindeki acil ihtiyaçlarının karşılanması mümkün olmaktadır. Ailede yaşlılar, bebek ve çocuklar olması halinde hazırlayacağınız çantanın içinde onların da acil ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeler olması gerekiyor. Acil durum çantasını sadece ev için hazırlamak doğru değildir. Evlerin yanında iş yerlerinde ve okullarda da acil durum çantalarının ayrıca bulunması gerekiyor. Hazırlanan çantaların içindeki kuru gıda ve su gibi malzemelerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalıdır?

 

Yaşanacak deprem, sel gibi afetlerde hayatta kalmak için önceden önlem alınması son derece büyük önem taşımaktadır. Alınacak önlemler arasında ilk sırada deprem ülkesi olan Türkiye’de insanların depremin olması halinde ne yapacağı konusunda bilgili olması gerekmektedir. Bunun yanında alınabilecek en önemli önlemler arasında ise deprem çantasına sahip olmak bulunmaktadır. Sahip olacağınız bu acil durum çantası ile afetin olduğu andan itibaren acil ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün olacaktır. Bir afet yaşanması halinde hazırlayacağım çantanın bana nasıl bir yararı olabilir ki sorusu akıllara gelebiliyor. Oysa büyük afetlerde hayatta kalmak için ilk birkaç saatin çok önemli olduğu bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Oyundan Zevk Alamıyorum?

İnsanların hayatta kalmasını sağlayacak mutlaka olması gereken ihtiyaçlar hazırlanacak çantanın içinde yer almalıdır. Ülkemizde büyük ölçekli ve yıkıcı olarak değerlendirilen 7 üzeri şiddetinde depremler olmaktadır. Özellikle deprem gibi birden çok şehri ve milyonlarca insanı etkileyen afetlerde her insana anında yardım götürülme imkanı bulunmamaktadır. Bundan dolayı da insanların yardım gelene kadar hayatta kalabilmesi için acil durum çantasına sahip olması gerekiyor. Hazırlanan çantanın mutlaka kolay ulaşılabilecek bir yerde olması da şarttır.

 

Deprem Çantası İçinde Neler Olmalıdır?

 

Ben neden deprem çantası hazırlamalıyım? yanında bu çantanın içine neler koymalıyım sorusu de pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Deprem çantasında evin hasar alması ve dışarıda kalma sonrasında acil ihtiyaç duyulacak malzemelere yer verilmesi gerekiyor. Aynı zamanda enkaz altında kalan kişilerin de yardıma gelen kişilere sesini duyurmasını sağlayacak malzemelerin de çanta içinde olması gerektiği bilinmektedir. Acil durum çantası yanında olan kişilerin enkaz altında uzun süre hayatta kalma şansı çok daha yüksektir.

Deprem sırasında yıkıntıların arasında kalan çok sayıda kişi olduğunda ilk yardıma gelinen kişi olma ihtimali azdır. Bilindiği gibi öncelikle sesini duyurmayı başaran kişilerin yardımına gidilmekte ve onlar çıkartılmaktadır. Deprem çantanızda düdük olduğu takdirde sesinizi yardıma gelen kişilere duyurma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca çanta içinde su ve kuru gıdalar olduğu takdirde uzun süre yardım gelmese dahi hayatta kalma şansı bulunmaktadır. Enkaz altında kalmasanız da deprem sonrası yardım ekiplerinin ilk işi enkaz altında olanları çıkartmak olacağından sizin destek almanız zaman alabilecektir. Bunlar göze alındığında ise hazırlayacağınız deprem çantası içinde şunların olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

 • Su ve meyve suyu
 • Yüksek kalorili kuru gıdalar,
 • Kimlik, diploma, pasaport, tapu gibi önemli evrakların fotokopileri
 • Bir kat kıyafet (iç çamaşırı, iklime uygun olarak, tişört, kazak, hırka, eşofman, yağmurluk vb.)
 • İlk yardım çantası
 • Sabun ve dezenfektan
 • Islak mendil
 • Hijyenik ped
 • Bebekler için bez
 • Tuvalet kağıdı
 • Uyku tulumu
 • Battaniye
 • Çakı, makas
 • Düdük
 • El feneri
 • Kağıt kalem
 • Pilli radyo
 • Yedek piller
 • Power bank
İlginizi Çekebilir;  Ben neden sürekli kötü hissediyorum

Deprem Çantası Nerede Bulundurulmalıdır?

 

Yaşanan büyük deprem felaketlerinde ortaya çıkan acı tablolar insanları oldukça fazla etkilemektedir. Bu görüntülerden sonra pek çok kişi de deprem çantasını hazırlamaktadır. Fakat yaşanan felaketlerin izleri silinmeye ve unutulmaya başlandığı zamanlarda ise hazırlanan çantalar unutulmaktadır. Oysa bu yapılan en büyük hatalardan birisidir. Bilim insanlarının da söylediği gibi Türkiye bir deprem ülkesidir. Depremlerin ne zaman ve nerede olacağı konusunda kesin tarihlerin verilmesi ise mümkün değildir. Bundan dolayı Türk insanının her an depreme hazır olması gerekiyor.

Hazırlanacak deprem çantasının mutlaka kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz. Ailede her yetişkinin kendine ait bir deprem çantası olmalıdır. Mutlaka bu çanta da onun acil bir durumda en kolay ulaşabileceği yerde bulunmalıdır. Yaşlılar ve çocuklar için ise kendi çantanız içinde ihtiyaçlarının olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aniden yaşanan depremde bu çantayı aramak için uğraşmamalı her zaman en kolay ulaşabileceğiniz yerde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde depremde siz hiç yaralanmadan bulunduğunuz yerden çıksanız dahi çanta sayesinde kendi ihtiyaçlarınızı görebilir ve yardım ekiplerinin gerçekten yardıma ihtiyaç duyan kişiler ile ilgilenebilmesini sağlayabilirsiniz.

Ben neden deprem çantası hazırlamalıyım diye araştıran kişiler yaşanan son afeti göz önünde tutmalıdırlar. Kahramanmaraş merkezli 6 şubatta olan 7,7 ve 7,4 depremlerinin ardından uzun saatler sonra ulaşılabilen insanlar olduğu unutulmamalıdır. Uzun saatler boyunca hayatta kalan kişilerin birçoğu içecek suyu olanlardı. Ayrıca depremden yara almadan kurtulan ama yardım ekiplerinin yine uzun saatler ulaşamadığı insan sayısı da oldukça fazlaydı. Yardım ekipleri gelene kadar çantanızda bulunan ilk yardım çantası ile küçük yaralarınızı kendiniz sarabilirsiniz. Ayrıca etrafınızdaki insanlara da yardımcı olabilir ve depreme hazırlıklı olmanın faydalarını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Neden Sık Sık Deprem Oluyor?

Yoruma kapalı.