Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Çok Oburum?

Ben Neden Çok Oburum?

 

Oburlukla ilgili sorunlarınız var ise muhtemelen iştahınıza hâkim olamıyorsunuzdur. Gece yatmadan önce yenilen yemekler hem iştahı oldukça açar hem de geri verilemeyecek kalorilere sebep olur.

Oburluktan kurtulmanın birçok farklı yolu vardır ancak bu yollardan en sağlıklısını seçmek önemlidir. Bazı insanlar kilolarından dolayı aşırı derecede obur olduklarını düşünür fakat oburluk sadece kilolu insanlara mahsus bir özellik değildir. Dışarıda yenilen yemeklerin ya da abur cuburlar çoğunlukla sağlıksız olmakla birlikte oburluğa yol açmaktadır. Sürekli dışarıdan yemek bilinçsiz tüketime ve birçok hatalığa sebep olur. Ben neden çok oburum? sorusunu soran birçok insan cevabını doğru bir şekilde alamamaktadır.

Yirmi dört saat hiç durmadan atıştırmalık yiyen bir insanın obur olma ihtimali çok yüksektir. Öğünleri ayak üstü yememeye dikkat edilmesi gerekir. Kahvaltı ve akşam yemeği tıka basa yenildiği sürece diğer zamanlar atıştırmalık yemeye ihtiyaç duyulmaz. Özellik günün ilk öğünü olan kahvaltıyı yapmadan güne başlanılmamalıdır.

Aksatılan öğünler; çok yemek yemenize, iştahsızlığa ya da sürekli acıkmanıza sebep olur. Düzensiz ve sağlıksız bu beslenme sonucunda aşırı derecede kilo alınır. Alınan bu kilolar dengesiz olduğu için ayrıyeten vermesi de oldukça zorludur. Düzenli ve sağlıklı öğünler hem fit kalmanıza hem de bağışıklığınızın güçlü kalmanızı sağlar. Ben neden çok oburum? Sorusunun bir diğer cevabı ise şekerli ya da asitli içeceklerin tüketimidir.

 

Oburluk Nedir, Belirtileri Nelerdir?

 

Günümüzde birçok insan obezite sınırlarında hayatını sürdürmektedir. Düzensiz beslenmenin ve oburluğun sonucunda obez olmak kaçınılmaz bir ihtimaldir. Oburluk nedir, belirtileri nedir? Sorusu herkesin merak ettiği bir diğer önemli konulardan biridir. Obur insanlar genellikle tatlıdan sonra tuzlu, tuzludan tatlı istekleri ile yirmi dört yemek yerler. Atıştırmalıklar ve asitli içecekler bağışıklık sistemini her anlamda düşürür ve sürekli yeme ihtiyacı oluşturur. Bir insana obur diyebilmek için sadece çok yemek yemesi gerekmez. Oburluk nedir, belirtileri nedir?

  • Acıkmadan yemek yeme ihtiyacı
  • Gün içerisinde fazla yorulma ya da yılgın düşme
  • Uzun süren yürüyüşlerden hoşlanmama
  • Hareket etmekten çok yemek yemeye vakit harcama
  • Tatlıdan sonra tuzlu, tuzludan sonra tatlı yeme ihtiyacı
  • Yanınızda her an atıştırmalık yiyecekler taşımak
  • Gün içerisinde su içmek yerine asitli ya da şekerli içecekler içmek
  • Uyumadan önce mutlaka atıştırmalık yemek
  • Gün içerisinde ne yiyeceğini bilmeden çok yemek
  • Geceleri uzun süreli uyuyamamak, hemen uyumak
İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Sürekli Hıçkırıyorum

Bu ve bunun gibi birçok belirtiler oburluğun belirtileridir. Sürekli zararlı yiyecekler atıştırmak yerine gün içerisindeki tüm öğünlerimize dikkat ederek vücudumuzun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayalım. Oburluk ilk başta sorunsuz ve zevk veren bir alışkanlık olarak görünse de geri dönülemeyecek birçok hastalığın başlangıcı olarak bilinir. Genellikle vücudun en çok gereksinim duyduğu içeceklerden biri olan su yerine gazlı ve şekerli içecekler tercih edenler diyabet hastalığına yakalanır.

 

Oburluğun Tedavi Süreci

 

Oburluk kimileri için zararsız bir alışkanlık gibi görünse de oldukça tehlikeli sonuçlara sebep olmaktadır. Oburluğun bilinen birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır fakat hepsi sağlıklı değildir. Sağlıklı bir şekilde oburluğu bırakmak mümkündür. Oburluğun tedavi süreci ilk olarak öğünlerin atlanılmadan yenmesi ile başlar. Obur bir birey ilk öğünü olan kahvaltıyı tıka basa yerse diğer zamanlarda açlık hissini hissetmeyecektir. Ana öğünlerden sonra abur cubur yemek bir an önce kesilmeli. Gün içerisinde oturmak yerine ana öğünlerinizde yediğiniz besinleri sindirmek için harekete geçip spora başlanmalıdır. Spor hem bağışıklığı yükseltir hem de bağırsakların hareketlerini hızlandırır.

Oburluğun tedavi süreci her ne kadar kolay gibi görünse de hastalar için oldukça zorlu geçen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde şekerli ve gazlı içecekler tamamen bırakılmalı ve onun yerine vücudumuzun en temel ihtiyacı olan su tüketilmelidir. Su, sindirimi hızlandırarak fit kalmanızı da sağlar. Uyumadan önce ağır yemeklerden kaçınılmalı ve sindirimi kolay sıvı yiyecekler tüketilmelidir. Bu süreçte obur insanlar kendi iradesini kullanamayabilir bu yüzden profesyonel bir diyetisyenden yardım alabilir. Sağlıklı bir diyet listesi ve tavsiyeler obur insanı kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır. Obur bir birey için bu tavsiyeler oldukça yeterlidir, geriye sadece güçlü bir irade ve inanç gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden hep yorgunum

 

Aşırı Yemek Yeme Bozukluğu

 

Çağımızın en önemli problemlerinden biri olan oburluk aşırı yemek yeme bozukluğu olarak da bilinir. Herkesin oldukça şikayet ettiği bu hastalığın kişinin kendini tutamaması ve düzensiz yemek yiyerek oluştuğu bilinir. Bazı insanlar bu problemden hiçbir şekilde şikayet etmez ve umursamadan devam eder. Bu umursamazlık ileri zamanda geri dönülemeyecek sağlık problemlerine dönüşür. Zaman geçmeden aşırı yemek yeme bozukluğu olan bireyler tedavi sürecinden geçmelidir. Günün her anından kendini aç hisseden ve sağlıklı yiyecekler yerine kısa süreli tok tutan yiyecekleri tercih edenler oburluğun başındadır. Genel olarak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yiyecekler ve içecekler bellidir. Bu ihtiyaçların dışına çıkılmadığı sürece sağlıklı bir yaşam sizin elinizde.

Hem vücudumuzun ihtiyacı olan hem de enerji kaynağımız olan vitaminlerden biri karbonhidrattır. Karbonhidrat temelli yiyecekler aşırı derecede tüketildiğinde açlık hissi biranda kapanır. Bunun için ana öğün dışında fazla karbonhidrat tüketilmemelidir. Normale kıyasla çok hızlı yemek yiyen insanların çoğunda aşırı yemek yeme bozukluğu yani oburluk bulunmaktadır.

Yiyeceğimiz besini küçük moleküllere ayırana kadar iyice çiğnemeli ve öyle yutmalıyız. Hızlı yemek yeme alışkanlığı metabolizmayı her anlamda yavaşlatır ve boğulma riskini artırır. Temel ihtiyaçlarına en iyi şekilde hâkim olan vücudumuz hangi besinlere ihtiyacı olduğunu bilir ve durduk yere asla acıkmaz. Vücudumuzun isteklerine karşı çıkarak fazladan besin tüketmek oburluğa sebep olur. Oruç tutarak ya da bir diyetisyene başvurarak oburluğa en kısa sürede engel olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.