Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Bu Kadar Sakinim?

Ben Neden Bu Kadar Sakinim?

 

İnsanların yaşadıkları olaylara karşı verdikleri tepkiler farklılık göstermektedir. Doğuştan getirilen ve mizaç olarak adlandırılan yapı gereği kimi insanlar olaylara karşı daha sakin tepkiler verirken kimi insanlar ise öfkeli ve hırçın tepkiler verebilmektedir.

 

Bu durumun tek açıklaması mizaç değildir elbette. Çevresel faktörlerin de insan yaşamı ve karakteri üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Bir bebek dünyaya kendisine has bir mizaç ve karakter ile gelmektedir.

Ancak bu bebek büyüyüp bir yetişkin olana kadar yaşadığı ve deneyimlediği olaylar da onun yapısının şekillenmesinde son derece etkilidir.

 

Kendisine ben neden bu kadar sakinim  sorusunu soran kişiler için verilecek net bir cevap yoktur. Ancak sakin bir yapıya sahip olmanın hem bir mizaç özelliği hem de yaşamsal deneyimlerin birleşimi olduğunu söylemek mümkündür.

 

Yaşamsal deneyimler okul yıllarında yaşanan olaylar, arkadaşlıklar, aile ve akrabalarla yaşanan ilişkiler gibi pek çok faktörü kapsamaktadır. Ayrıca kişilerin eğitim durumları da karakterlerini etkileyen noktalardan bir tanesidir. Bir insan eğitim hayatı boyunca pozitif bilimlerin yanı sıra toplumsal kurallar ve nezaket kuralları gibi davranışsal eğitimler de almaktadır.

 

Ayrıca okunan kitaplar ve izlenen filmlerden etkilenerek de kişilik gelişimimize yön veririz. Bu nedenle rahatsız edici bir davranış karşısında sakin kalabilmek pek çok farklı kaynaktan bilinçaltınıza iletilen kodlamalar kaynaklı bir durum olabilmektedir.

 

Sakin İnsanların Özellikleri Nelerdir?

 

Günümüz dünyasının stresli yaşantısında rahatsız edici olaylar karşısında sakin kalabilmek son derece önemli bir meziyettir. Sakinliğini koruyabilen insanlar hem kendi yaşamlarında hem de çevrelerindeki insanların yaşamlarına olan etkileri konusunda oldukça huzur verici bir yapıdadır.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Balık Tüketmeliyim?

 

Sinirli ve gergin insanlar rahatsız edici bir durum karşısında verdikleri tepkilerle ortamın nabzını yükselterek kendileri de dahil çevrede bulunan herkesi oldukça stresli bir noktaya getirebilirler. Ancak sakin yapıya sahip kişiler olaylara soğukkanlılıkla yaklaşarak çözüm odaklı tepkiler vererek çevrelerine de güven duygusunu iletirler. Sakin insanların pek çoğunda bulunan bazı özellikler vardır.

 

Sakinliğin beraberinde getirdiği bu özellikler çoğu zaman insan yaşamına avantaj sağlamaktadır. Peki sakin insanların özellikleri nelerdir? Sizler için bu özellikleri maddeler halinde sıralamamız mümkündür:

  • Sakin insanlar oldukça iyi birer gözlemcidirler. Bir olay karşısında duygularının hakimiyetini kaybetmek yerine sakinliklerini koruyarak soğukkanlı tepkiler verirler. Tüm olan bitenler esnasında çevrelerini çok iyi gözlemler ve ince ayrıntıları anında yakalarlar.
  • Sakin insanlar harika bir hayal gücüne sahiptir. Bu insanlar genellikle duygularını içlerinde yaşarlar ve sık sık derin düşüncelere dalarlar. Bu bireysellik ve derin düşünme durumu hayal güçlerinin oldukça geliştirmektedir.
  • Sakin insanların çok iyi sır tuttuğu da bilinmektedir. Sakinliğin getirdiği az ve öz konuşma becerisi sayesinde çok iyi sır saklarlar.
  • Sakin insanlar sorun çözme konusunda da oldukça başarılıdır. Bir problem ile karşı karşıya kaldıklarında sakinlikleri sayesinde duygularından ziyade mantıkları devreye sokabilirler. Bu durum da olaylara hızlı ve harika çözümler üretmelerine yardımcı olur.

 

Sakin Olmak İçin Neler Yapılabilir?

 

Sakin insanların pek çok iyi özelliğe sahip olduğundan bahsettik. Ben neden bu kadar sakinim? diye düşünen insanlar için bu sorunun cevabını kalıtımsal ve çevresel faktörlerin bir bileşimi olduğunu bilgisini de verdik. Peki mizaç olarak sakin olmayan insanlar bu özelliği zaman içerisinde çevresel etkilerle de edinememiş ise ne yapmalılar?

 

Sakin olmak için yapılabilecek şeylerin başında neden sinirli ya da stresli bir yapıya sahip olunduğunun anlaşılması gelmektedir. Sakin bir insan olabilmek için yaşamdaki stres kaynaklarından uzaklaşmak en iyi yollardan bir tanesidir. Bununla birlikte stresi hayatımızdan tamamen kaldırmamız da mümkün değildir. O halde stresle baş etme yolları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Spor ve meditasyon sakinleşmek için yapılabilecek harika seçeneklerdir.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Depremden Korkmamalıyım?

 

Nefes egzersizleri ise sinirlilik durumunda sağlıklı düşünebilmek ve duyguları kontrol edebilmek adına oldukça faydalıdır. Doğa yürüyüşleri ve temiz hava almak da insanların sakinleşmesi ve huzur bulması için mükemmel fırsatlardır. İnsanlar binlerce yıl doğa ile iç içe yaşadıkları için yıllarca genlerinde de bu ihtiyacı aktarmaya devam etmişlerdir.

 

Modern dünya düzeninde evlere kapanmak ve metropollerin içinde doğadan uzaklaşmak insanların psikolojileri üzerinde negatif etkiler yaratmaktadır.

Bununla beraber kişilerin öfke durumları zaman zaman kendi başlarına üstesinden gelinemeyecek seviyelere ulaşabilir. Bu durumda sakin bir yapıya sahip olmak için psikolojik destek almakta büyük fayda olacaktır.

 

Hayatıma Nasıl Heyecan Katabilirim?

 

Yaşamlarını büyük bir sakinlik ile sürdüren insanlar bazen monotonluğa düşerek kendilerini sıkıcı ve kötü hissedebilmektedir. Sakinlik büyük bir meziyet ve oldukça avantajlı bir karakter biçimi olmakla birlikte yaşama bazen heyecan ve adrenalin katmak istemek de son derece anlaşılır bir durumdur.

 

Sakin insanların yaşamlarını biraz daha dolu dolu ve hareketli geçirmek için yapabilecekleri şeyler mevcuttur.

Bunların başında aksiyon sporları gelmektedir. Bir Karadeniz turu sırasında yapılabilecek bir rafting ya da Ege bölgesinde tatil esnasında yamaç paraşütü yapmak harika seçenekler olabilir. Ancak nadiren yapılabilecek bu aktivitelerin dışında günlük yaşamdaki monotonluğu kıracak ve yapılması daha kolay seçenekler de vardır.

Bunların başında ise yeni insanlarla tanışmak ve yeni şeyler deneyimlemek vardır. Sakin ve durağan yaşamınıza girecek yeni insanlar ve yeni olaylar birden hayatınızın heyecan dozunu artıracaktır.

 

Çevrenizi genişletmek ve yeni insanlarla tanışmak için ise ilgi duyduğunuz alanlarda kurslara kaydolabilir ya da ilgilinizi çeken çeşitli topluluklarla çalışmalar yapabilirsiniz.

 

İlgi duyduğunuz noktalar üzerinden çevrenizi genişlettiğiniz takdirde tanışacağınız insanlarla ortak bir paydada buluşmanız da kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden sevilmiyorum

 

Ayrıca halihazırda tanıdığınız ve yaşamı hareketli olan arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirmek de iyi bir seçenek olacaktır.

Yoruma kapalı.