Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden Boş Oy Atmamalıyım?

Ben Neden Boş Oy Atmamalıyım?

 

Ben neden boş oy atmamalıyım konusu yaygın olarak merak edilir. 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber birçok kişi nasıl oy kullanılacağını, oy kullanma yerlerini öğrenmek ister. Her seçim döneminde akılları kurcalayan ben neden boş oy kullanmamalıyım sorusunun en temel cevabı oyların geçersiz sayılmasıdır. Her seçimde boş olan, herhangi bir seçeneğe basılmış mührün bulunmadığı oylar geçersiz sayılır. Hukuken ‘artık oy’ olarak değerlendirilen bu oylar genel sayımlara dahil edilmez. Bir vatandaş olarak seçimlerde tercihinizin sonucu etkilemesi adına, seçim sonuçlarında söz sahibi olabilmek adına mutlaka oy kullanmalı ve tercih ettiğiniz seçeneğe mühür basmalısınız. Ben Neden Boş Oy Atmamalıyım?

 

Neden Boş Oy Atılmamalı?

 

Seçme hakkı bulunan birçok vatandaş ben neden boş oy atmamalıyım sorusuna cevap arar. Boş atılan oylar geçersiz sayılır. Bu nedenle oy atma hakkı bulunan her vatandaş oy pusulasında yer alan seçeneklerden birine mühürle işaret bırakmalıdır. Oy pusulasında birden fazla seçeneğin, ittifakın ve bağımsız adayın bulunması kişilerin kararsızlık yaşamasına ve boş oy atmasına zemin hazırlayabilir. Seçmenler mutlaka seçeneklerden birini mühür ile işaretlemeli, pusulayı zarfa koyup sandığa atmalıdır. Zira seçimler her ölçekten ülkenin geleceğini büyük oranda  belirler. 18 yaşını doldurmuş her vatandaşın hakkı olan oy atmak genel seçimlerde en çok tercih edilen adayın ya da partinin belirlenmesini sağlar. Bu sayede ülke içerisindeki çoğunluğun belirlediği yönetici gerekli statüyü elde  edebilir ve her demokraside olduğu gibi yönetimi devir alabilir. Oyunuzun geçerli sayılabilmesi için oy pusulasındaki seçeneklerden tercih ettiğinizi mühür ile işaretlemelisiniz.

İlginizi Çekebilir;  Ben neden oyun oynayamıyorum

 

Boş Atılan Oylar Kime Gider?

 

Her seçim döneminde oy kullanma hakkı elde eden vatandaşlar boş atılan oyların hangi aday ya da partiye kazandırıldığını öğrenmek ister. Boş oy atmak genel ve yerel seçimlerde seçmenlerin soru işaretlerine sahip olduğu konuların başında gelir.  Ben neden boş oy atmamalıyım sorusuna cevap arayan seçmenlerin sayısı oldukça yüksektir. Oy pusulasında herhangi bir seçeneğin mühür ile işaretlenmediği oylar boş sayılır. Bu tür oyların seçim döneminde aday olan herhangi bir partiye kazandırılması mümkün değildir. Aynı zamanda saeçim döneminde aktif olarak rol gösteren herhangi bir bağımsız aday da boş atılan oylardan kazanç sağlayamaz. Hukuken ‘artık oy’ olarak değerlendirilen  boş oylar genel sayımlara dahil edilmez ve sonucu etkilemez. Bu nedenle seçme hakkı bulunan her seçmen tercih ettiği adayı desteklemek adına 14 Mayıs 2023 tarihinde oy kullanmalıdır.

 

Boş Oylara Ne Olur?

 

Seçmenler boş şekilde zarfa koyulup sandığa atılan oy pusulaların hangi ittifak, parti ya da bağımsız aday için sayıldığını merak edebilir. Özellikle 2023 seçimlerinde ilk defa oy kullanacak olan vatandaşlar boş atılan oyların herhangi bir partiye sayılıp sayılmadığını merak eder. Herhangi bir seçimde boş oyların herhangi bir ittifak, bağımsız aday ya da parti için sayılması mümkün değildir. Boş oylar hukuki olarak ‘artık oy’ adıyla değerlendirilir. Bu nedenle boş oyların seçim sonuçlarına etki etmesi imkansızdır. Sandık görevlileri tarafından tespit edilen boş oylar sayım işlemleri esnasında ayrılır ve herhangi bir  adaya kazandırılmaz. 2023 14 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oyunuzun boş sayılmaması için mühürü mutlaka bir adayın işaret bölgesine basmalısınız.

 

Boş Oy Atmak Suç mu?

 

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Kepekli Ekmek Yemeliyim?

Seçim suçları seçim sürecinin yasalara uygun ve adaletli bir şekilde ilerlemesini mümkün kılar. Seçim döneminde oy kullanırken seçime etki edebilecek davranışlarda bulunmaktan kaçınarak seçim suçları nedeniyle ceza almaktan kaçınabilirsiniz. Günümüzde seçim suçlarının bazıları hapis cezasına yol açarken bazıları idari para cezasına tabi tutulabilir. Seçmenlerin merak ettiği konular arasında yer alan boş oy atmak oy pusulasında herhangi bir adaya mühür basmamak anlamına gelir. Boş oyların suç olup olmadığı seçmenler tarafından merak edilir. Güncel yasalara göre boş oy atmanın seçim suçları arasında yeri yoktur. Seçmenler boş oyları bilerek atabilir. Aynı zamanda boş oylar kazara da atılabilir. Bu durumlar sonucu değiştirmez ve boş oy atmak herhangi bir suç teşkil etmez.

 

Oylar Hangi Durumda Boş/Geçersiz Sayılır?

 

Oy pusulasını doğru kullanmak oyun geçerli sayılıp sayımlarda yer alabilmesi için kritik önem arz eder. Boş veya geçersiz oylar seçime dahil edilmez ve sayımlarda da yer almaz. Boş olan oy aynı zamanda geçersiz de sayılır. Bazı durumlar ve pusula kullanımları oyun boş ya da geçersiz  sayılmasına yol açar. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

 

  • Oy pusulasına hiçbir şekilde mühür basmamak oyun boş sayılmasına yol açar. Oy pusulasında mutlaka bir adayın bölmesine mühür basmak gereklidir.

 

  • Oy pusulasını kullanırken seçmenin kimliğini işaret eden bilgiler eklemek oyun geçersiz sayılmasına yol açar. Bu bilgilere ad, soyad, T.C. kimlik numarası, telefon numarası ve ikamet edilen şehir örnek olarak verilebilir. Oylar her zaman anonim bir şekilde atılmalıdır.

 

  • Birden fazla bölümde mühür kullanmak oyu geçersiz kılar. Örneğin X partisini destekleyen bir seçmenin aynı zamanda Y partisine de mühür basması oyu geçersiz kılar. Oy pusulasında yer alan adaylardan sadece biri seçilmelidir. Her seçimde vatandaşların birer oy hakkı bulunur ve bu hak tek bir aday için kullanılabilir.
İlginizi Çekebilir;  Ben neden yalnızım

 

  • Oy pusulasına eklenen mührün muallakta bırakılması oyu geçersiz kılar. Bu duruma mührü iki adayın arasına basmak örnek olarak verilebilir. Bu durumda seçmenin hangi aday için oy kullandığı belirli olmadığından oy geçersizdir.

 

  • Kenarı yırtılmış ya da herhangi bir şekilde hasar görmüş oy pusulaları geçersizdir. Eksik olan oy pusulaları makinelerin kullanıldığı sayımlarda geçersiz olarak değerlendirilir. Zira makineler eksik olan oy pusulasını değerlendiremez ve seçim sonuçlarına dahil edemez.

Yoruma kapalı.