Her soruya yanıt oluyoruz.

Ben Neden 2 Farklı Partiye Oy Kullanmamalıyım?

Ben Neden 2 Farklı Partiye Oy Kullanmamalıyım?

 

Ben neden 2 farklı partiye oy kullanmamalıyım? sorusu seçim döneminin yaklaşmasıyla yaygın olarak merak edilmeye başlar. Seçim ülkelerin geleceğini belirleyen, kritik yönetim kadrosunu vatandaş oylarıyla belirleyen kritik bir süreçtir. Her bir bireyin oy kullandığı seçimlerde bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Seçmenlerin oylarının geçerli sayılıp sayıma dahil edilebilmesi için yasal olarak belirlenen çerçeveler içerisinde oy atma işleminin tamamlanması gerekir. Seçim sürecine girilmesiyle beraber ilk defa oy kullanacak bireyler bazı konularda bilgi alarak oy atma işlemini uygun şekilde gerçekleştirmek ister. Türkiye’de 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber birçok kişi ben neden 2 farklı partiye oy kullanmamalıyım sorusuna cevap arar. 18 yaşını doldurmuş olan ve seçmen olarak değerlendirilen her birey seçim pusulasında tek bir partiye oy vermelidir. Seçim dönemine göre değişmekle beraber seçim pusulasında yer alan partilerden sadece birine mühür basılarak oy pusulası sandığa atılmalıdır. Aksi takdirde oy geçersiz sayılır.

2 Farklı Partiye Oy Kullanılır mı?

 

Oy pusulalarında doğru alanlara mühür basmak oldukça önemlidir. Oy kullanma hakkı bulunan kişiler birden fazla siyasi parti ya da bağımsız adaya oy atmanın mümkün olup olmadığını merak eder. Seçmenler oyların nasıl kullanacaklarını ve oy pusulasında hangi alanlara mühür basmaları gerektiğini öğrenmek isteyebilir. Zira oy pusulalarında birden fazla parti ve bağımsız aday yer alır.  YSK (Yüksek Seçim Kurulu) tarafından basılan oy pusulalarında seçime aday olarak dahil olan partiler ve şahıslar bulunur. Pusulada siyasi partiler ve partilerden  bağımsız olarak seçime yer alan bağımsız adaylar aynı sayfada yan yana yer alır. Seçmenler hangi partiye oy vermeleri gerektiği konusunda kararsızlık yaşar. Seçmenler aynı zamanda birden fazla parti ya da bağımsız adaya oy verilip verilmeyeceği sorusuna cevap arayabilir. Birden fazla siyasi partiye oy vermek mümkün değildir. Aynı zamanda birden fazla bağımsız adaya da oy verilmesi imkansızdır. Her seçim döneminde seçme hakkı bulunan her bir vatandaşın yalnızda bir adete oy hakkı bulunur ve bu oy tek bir adaya ya da partiye atılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Ben Neden HDPye Oy Vermeliyim?

Neden 2 Farklı Partiye Oy Kullanılmamalı?

 

Seçimlerde oy atarken bazı noktalara dikkat etmek oyun geçerli sayılarak sayıma dahil edilmesini sağlar. İlk defa oy kullanacak bireyler nasıl oy kullanacaklarını, oy pusulasında nereleri işaretlemeleri gerektiğini merak eder. Çok sayıda genç ben neden 2 farklı partiye oy kullanmamalıyım sorusuna cevap arayabilir. Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Zira 2 farklı parti için kullanılan oy pusulaları kişilerin oylarının geçersiz kalmasına yol açar. Oy pusulasında yer alan birden fazla partiden sadece bir tanesinin seçilmesi gerekir. Aksi takdirde oy pusulası düzgün şekilde zarfa yerleştirilip sandığa atılsa dahi sayıma dahil edilmez. Bu durum kişinin oylarının geçersiz kalmasına, seçim alanlarında oy verme işlemini gerçekleştirmesine rağmen oyunun sonuçlarda herhangi bir etkiye sahip olmamasına yol açar. 2023 seçimlerinde oy atarken tek bir partinin alanına mühür basmaya dikkat ederek oyunuzun sayımlara dahil edilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Oy Nasıl Kullanılır?

 

2023 seçimlerinde 18 yaşını geçmiş olan gençler ilk defa seçme hakkı elde ederek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilir. İlk defa seçme hakkı sahibi olan vatandaşlar  nasıl oy kullanabilecekleri konusunda bilgi sahibi olmak isteyebilir. Bununla beraber ben neden 2 farklı partiye oy kullanmamalıyım da merak edilen konular arasında yer alır. Seçmen listelerinde adı bulunan her vatandaş 14 Mayıs 2023 tarihinde oy kullanma bölgelerine giderek kısa sürede seçme hakkından yararlanabilir. Vatandaşlar uygun bir şekilde oy pusulalarına mühür bastıktan sonra pusulayı zarfın içine koymalı ve zarfı da oy sandığına atmalıdır. Bu şekilde yasal olarak geçerli sayılan bir oy atmak mümkündür. Oy atarken dikkat edilmesi gereken konular arasında mühür kullanımı da yer alır. Kişiler sadece tek bir aday ya da siyasi partinin mühür alanına mühür basmalıdır. Birden fazla siyasi partiye oy vermeniz mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir;  Çelik Ev Depreme Neden Dayanıklı?

Oy Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Oy kullanmak birçok vatandaşın dikkat ettiği konular arasında yer alır. Oyun geçerli sayılabilmesi için vatandaşlar şu noktalara dikkat etmelidir:

 

  • Oy atma bölgelerine gitmeden önce vatandaşlar YSK sistemleri üzerinden hangi noktada oy atmaları gerektiğini öğrenmelidir. Yüksek Seçim Kurulu web sitesi üzerinden vatandaşlar hangi oy atma bölgesinde oy atabileceklerini öğrenebilir. Aynı zamanda e-Devlet üzerinden de hangi bölgede oy atılabileceğini öğrenmek mümkündür. Seçmenlerin belirlenen oy noktasından başka bir yerde, başka bir sandığa oy atması mümkün değildir.

 

  • Seçmenler oy kullandıktan sonra mutlaka imza atmalıdır. Oy kabininde mühürlenen ve zarfa koyulan oy pusulası sandığa atıldıktan sonra sandık seçmen listesinde gerekli alana imza atılmalıdır. Sandık seçmen listelerinde o sandıkta oy kullanma hakkı bulunan bütün kişilerin ismi yer alır. Kişiler kendi isimlerinin karşısına imzalarını atmalıdır.

 

  • Seçimlerde oy kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi oy atma kabinine cep telefonu vb. kaydedici cihaz ile girilmemesi gerektiğidir. Bu yasağım temel nedeni oy pusulalarının kaydedilmesi ve seçim sürecinin sekteye uğratılması ihtimalidir. Seçmenler oy kabinine girmeden önce cep telefonu gibi cihazları sandık kuruluna teslim edebilir ve kabinden çıktıktan hemen sonra teslim alabilir.

 

  • Vatandaşlar oy atmak için oy alanlarına giderken mutlaka üzerinde T.C. kimlik numaraları bulunan ve geçerli olan bir belge almalıdır. Bu belge T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi olabilir. Aynı zamanda pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi, askerlik belgesi, hakim ve savcılara verilen mesleki kimlik kartı ve kimliği tereddütsüz olarak ortaya koyan belgeler de kullanılabilir.

 

  • Dikkate dilmesi gereken bir diğer nokta pusula kullanımıdır. Seçim pusulaları YSK tarafından basılan ve aday olan parti ve bağımsız adayları gösteren bir kağıttır. Seçmenlerin oylarının geçerli sayılabilmesi için tek bir seçeneğe mühür basmaları gerekir. Genç seçmenler ben neden 2 farklı partiye oy kullanmamalıyım sorusuna cevap arayabilir. Birden fazla seçeneğe mühür basmak oyu geçersiz kılar. Aynı zamanda pusulaya mühür dışında imza, yazı gibi işaretler koymak da oyun sayılmamasına yol açar.
İlginizi Çekebilir;  Ben Neden Oy Kullanmalıyım?

 

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.